Güneyege Haber

Ortaca’da Pedallar Kalp Sağlığına Dikkat Çekmek İçin Çevrildi

Ortaca’da Dünya Kalp Günü etkinlikleri kapsamında, “Kalbin İçin Pedalla” bisiklet turu düzenlendi.

32 ilde eş zamanlı olarak yapılan “Kalbin İçin Pedalla” etkinliği Sağlık Bakanlığı, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, Türkiye Bisiklet Federasyonu, Kalbin İçin Pedalla Grubu, Salcano Bisiklet, Türk Kardiyoloji Derneği işbirliği ile gerçekleştirildi. Etkinliğin Ortaca ayağı ise Hürpedal Bisiklet ve Doğa Sporları Derneği ile Toplum Sağlığı Merkezi tarafından organize edildi.

Ortaca Kültür Park’ta toplanan bisikletliler basın açıklaması yaparak pedal çevirdiler.

Etkinlikle ilgili açıklama yapan Hürpedal Bisiklet ve Doğa Sporları Derneği başkanı Sevgi Kirak, şunları kaydetti; “Ülkede bisikletli yaşamın gelişmesini toplum yararına önemsiyor ve birinci amacımız sayıyoruz. Bu amaçla projeler üretip çeşitli kurumların desteğiyle projelerimizi hayata geçiriyoruz. Dünyada olduğu gibi, ülkemizde de ölüm nedenlerinin başında hala kalp ve damar hastalıkları gelmektedir. Yapılan araştırmalara göre bisiklete binmenin, bedensel faydalarının yanı sıra kalp rahatsızlıklarına neden olan depresyon ve stres gibi çok sık karşılaştığımız etkenleri ortadan kaldırdığı, yağ yakmamızı sağlayarak, obeziteyi önlediği, kan dolaşımımızı düzenlediği ve kalp rahatsızlıklarına karşı koruduğu bilinmektedir.”

Dünya Kalp Günü nedeni ile bisikletli yaşam konusunda farkındalık yaratarak toplumu bilgilendirmek ve bilinçlendirmek amacıyla “Kalbin İçin Pedalla” sloganıyla halk turu düzenlediklerini söyleyen Kirak, “Halk turumuz, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, Kalbin İçin Pedalla Grubu, Kardiyoloji Derneği, Salcano Bisiklet işbirliği ve desteğiyle gerçekleşti. Etkinliğimiz, 32 ayrı bölgede yurt çapında, bisikletli yurttaşların katılımıyla eş zamanlı, geniş katılımla yapıldı” dedi.

Son Haberler