Güneyege Haber

Rafting’in kalbi Dalaman’da attı

Başkan Şaşmaz; “Dünya’nın gözü Dalaman’da, Dünya Şampiyonasına ev sahipliği yapmak için hazırız”

Fotoğraf: Güneyege

Dalaman’da, Uluslararası katılımlı R4 Rafting Türkiye Şampiyonası 1. Ayak Yarışları, yapıldı.

Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonu (GOSBF) tarafından, Dalaman Çayı’nda düzenlenen şampiyonaya 51 takım ve 250 sporcu katıldı.

4-8 Nisan tarihleri arasındaki şampiyonada Gürcistan, Bulgaristan, Bosna-Hersek, İtalya, İran, Kazakistan, Moğolistan, Rusya, Sırbistan ve Ukrayna’dan sporcuların yanı sıra Türkiye’den 35 ilden takımlar yer aldı.

Muğla Valisi Esengül Civelek, açılış seremonisinde yaptığı konuşmada; “Tarihi ve kültürel değerleri, eşsiz doğal güzellikleri ile turizmde marka kent Muğla’nın turizminin 4 mevsime yayılması ve çeşitlendirilmesi için tüm taraflar işbirliği içinde çalışıyoruz. Muğla’mızda spor turizminin gelişmesine büyük önem veriyoruz. Yılın 12 ayı rafting yapılabilen Dalaman Çayı hem amatör hem de profesyonel sporculara hitap ediyor.” ifadelerini kullandı.

CHP Muğla Milletvekili Av. Akın Üstündağ, Dalaman’ın rafting sporu açısından büyük organizasyonlara ev sahipliği yapmasının ve Uluslararası katılımcıların sporun yanı sıra Türk kültürünü tanıma fırsatı bulmasının sevindirici olduğunu söyledi.   

Bir sonraki dünya şampiyonasını Dalaman’da yapmayı hedeflediklerini dile getiren Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonu Rafting Asbaşkanı ve Dünya Rafting Federasyonu 2. Başkanı Fikret Yardımcı, gazetemize yaptığı açıklamada; “Daha önce Türkiye şampiyonasının 3. ayağını burada yaptık, şimdi de Uluslararası katılımlı muhteşem bir organizasyon yapıyoruz.” diye konuştu.

Dünya Rafting Federasyonu olağan toplantısını da Dalaman’da gerçekleştirdiklerinin bilgisini veren Yardımcı; “Burada dünya şampiyonası yapmak için hazırız. Gelen tüm Uluslararası sporcular bu güzellikleri gördükten sonra Türkiye’ye hayran oldular. Rafting aynı zamanda turizme de hizmet ediyor. Dalaman’da turizme yönelik rafting de bu organizasyonlarla daha da gelişecektir. 10 ülkeden katılım sağlandı. 35 ilden takımlar katıldı. 250 sporcu, 100 hakem, 30 teknik ekip ile yaklaşık 500 kişi bu organizasyonda yer aldı.” dedi.

– “Dünya’nın gözü Dalaman’da”

Çok büyük bir organizasyona ev sahipliği yaptıklarını ve dünyanın gözünün Dalaman’da olduğunu söyleyen Dalaman Belediye Başkanı Muhammet Şaşmaz, gazetemize yaptığı açıklamada; “Dalaman Çayı’nda denize giden sudan ekmek çıkarmayı düşündük. Buranın güzel bir parkur olabileceğini gördükten sonra ilçemizin diğer kazanımlarının içerisine sporu da alarak, hem ekonomik açıdan hem de turizm ve tanıtım açısından ülkemize, bölgemize büyük katkı sağlayacağını düşündüğümüz organizasyona ev sahipliği yapıyoruz.” şeklinde konuştu.

Dünya şampiyonasına ev sahipliği yapmak için hazır olduklarını vurgulayan Şaşmaz; “Olimpiyat havasında bir açılış gerçekleştirdik. Organizasyonun, Türkiye’den ve dünyadan gelen katılımcıların evlerine döndüklerinde bölgemize olan bakış açılarını olumlu yönde etkileyeceğine inanıyoruz.”  diyerek düşüncelerini dile getirdi.

Türkiye’de olduğu için çok mutlu olduğunu ifade eden Dünya Rafting Federasyonu Başkanı Danilo Barmaz, gazetemize yaptığı açıklamada, organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ettiğini belirtti.

Barmaz, şunları kaydetti; “bölgenin doğası muhteşem, sporcular genç ve dinamik, nehir temiz gerçekten harika, her günü gelişerek geçirdiğimize inanıyorum. Rafting iyi bir öğretmendir. Size takım olmayı, doğru yöne kürek çekmeyi ve kendinize saygı duymayı öğretir.”

Fotoğraf: Güneyege
Son Haberler