Güneyege Haber

REKABETÇİ AİLELER

Ülkemizde artan ulusal sınavlar ve öğrenci sayıları ile birlikte ‘rekabet’ ve ‘aile’ kavramları özdeşleşti diyebiliriz.

Önceleri öğrencilerin rekabeti varken şimdilerde ailelerin rekabeti ortaya çıktı. İşte mesele de tam da bu noktada başladı. Bazı aileler rekabet-hırs dengesini dengesini ayarlayamadığı için psikolojiler bozulmaya başladı. Aslında rekabet hırs ile yan yana gelmeden faydalı bir psikolojidir. Bu durumun aşırısı hırsa dönüşmektedir. Hırs da kişinin, küçük olaylara  ya da tekil kişiler takılıp kalması anlamına gelir.

Rekabetin doğasının ilk bozan olay lise ve üniversite sınavlarında kurumların rekabeti öğrenci başarısı üzerinden yapmasıdır. Öğrenci kurum içi, ilçe,il ve ülke geneli rekabete sokulmuştur. İkinci etmen de bu sürece ailelerin dahil olmasıdır. Aileler rekabete, öğrenciler üzerinden birbirleriyle yarışarak dahil olmuşlardır.  Doğal olarak zaten belli bir yükün altında olan çocuğun bir de bu rekabeti kaldırması neredeyse imkansızdır.

Bir çok görüşmemde yaşamışımdır ki ; aile kendi çocuğunun durumunu sormadan başka çocukların durumunu sormaktadır. Çünkü aile tamamen başka çocukların durumuna odaklanmış buradan hareketle de kendi aileler arası  rekabetin sonucu onları ilgilendirmektedir. İşte tam da bu mesele ergenlik döneminde bulunan çocuğun ruh sağlığını bozmaktadır. Yani aileler sadece kendi çocuğunun başarısına odaklansa bu iş çok da kolay bir sürece dönüşecektir.

Ayrıca rekabet içine giren aile; çocuğa asla duygusal mesajlar veremez. Artık ‘ seni çocuğumuz olduğun için seviyoruz’ dese de inandıramaz. Çünkü davranışları öyle değildir. Deneme sınavından birinci geldiğindeki anne-baba profili ile on beşinci olup geldiğindeki anne baba profili arasındaki büyük fark gören çocuk ‘seni her türlü seviyoruz’ cümlesine inanmayacaktır.

Yani özü itibariyle rekabetin aile içine sızıp hırsa dönüşmesi bütün kötü sonuçların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bırakın çocuklar sadece kendi aralarındaki rekabetle uğraşsınlar. Bilgi ve veri toplamayı bırakın. Sadece kendi çocuğunuzla ilgilenin ki bu ülke için mutlu bireyler yetişmiş olsun.

Son Haberler