SEÇİM MODU..!

Yeni yılın ilk köşe yazısını kaleme alıyorum ve yeni yılın ülkeme, milletime ve tüm insanlığa huzur ve barış getirmesini temenni ederek söze  başlamak istiyorum. Yeni  yıl da her şey gönlünüzce olsun…

Muğla; yeni yıla, ittifaklar ve partilerinin aday çıkarıp, çıkarmayacağı ve kimin aday olacağı konularına kilitlenmiş bir vaziyette merhaba dedi..

Partilerin ittifak etmelerini destekleyenler de var, desteklemeyenler de. Kafalar biraz karışık. Aslında “Başkanlık Hükümet “ modelinin gereği bir görüntü ortaya çıktı. İki kutuplu sisteme doğru gidişin kaçınılmaz sonucu bu durum.

Eski sisteme göre düşünenler de parti ve partizanlık biraz daha fazla ve ittifaklara, karşı duruş sergiliyorlar. Sisteme göre,  tek başına, yüzde elli artı bir oy alacak parti yok. Durum böyle olunca da partilerin ittifak yapması kaçınılmaz oluyor. Şimdi aynı ittifakları kalıcı hale getirmek ve devamlılığını sağlamak için yerel seçimlere de bu ittifaklar ile gidilişine şahit oluyoruz.

Şaşkınlıklar ve tedirginlikler var.

Her şey kısa zamanda netleşir ve seçmen, kendi vicdani muhasebesini yaparak, sandıkta oyunu kullanır. Aday kimliği ve profili çok önemli. Seçmen adayların açıklanmasını bekliyor..

Köşe yazılarımda defalarca belirttim ve kaleme aldım. Seçmen vatansever . milli birlik  ve beraberlik ruhuna hizmet edecek, toplumun her kesimini kucaklayabilecek adayları bekliyor..

İyi insan olmak yetmez…

Mesleğinde başarılı olmak yetmez..

Devlet terbiyesi almış olmak, misyon ve vizyon sahibi olmak ve idarecilik kültürüne de sahip olmak gerekir. Kültürlü demişken ifade edemeden geçemeyeceğim  bir konuya da açıklık getirmek istiyorum.

Üniversitenin bir bölümünden mezun olup, diplomayı almaya hak kazanmış olmak, bir kişiyi KÜLTÜRLÜ YAPMAZ. Sadece hangi konuda eğitim almış ise o konu da o şahsı UZMAN yapar…

Bu konu halkımız tarafından çok karıştırılan bir konu olduğu için açıklama yapma ihtiyacı hissettim..

Kültür;  içinde yaşadığımız toplumun binlerce yıllık tecrübe birikimidir. Değer yargılarıdır. Örf,adet ve gelenekleridir.Bu konulara vakıf ve toplumun değer yargılarına ve binlerce yıllık tecrübe birikimlerine göre davranan kişiye KÜLTÜRLÜ İNSAN denilir. İlim,sanat ve teknoloji bu değer yargıları , tecrübe birikimleri ile ortaya çıkar. Kültürün elle tutulan, somut tarafına da MEDENİYET denir. Her millet kendi tecrübe birikimlerine göre kültürlerini, kültürlerine göre de medeniyetlerini oluşturmuşlardır…

Her milletin kültürü medeniyeti farklıdır.

İNSANLIĞIN ORTAK DEĞER YARGILARI elbette vardır. Her millet kendi kültür ve medeniyetleri ile İNSANLIK ALEMiNE ve İNSANLIĞIN ORTAK DEĞERLERİNE katkı yapmışlardır.

Bizim kültürümüzün merkezinde İNSANLIK vardır. Hoş görü , merhamet ve şefkat ön plandadır. İŞTE TAMDA BU NEDENLE Seçmenler ,adayların kültürlü olmasını istiyor. DİPLOMA sahibi olmak ile KÜLTÜR artık karıştırılmasın…

VATANSEVERLİK, MUKADDESATA SAYGI, BAYRAK SEVDASI ve MİLLET AŞKI bizim kültürümüzün , olmazsa  olmazlarındandır. Umuyor ve diliyorum ki tüm partilerin seçmenleri gönüllerinde ki aday profili ile kucaklaşırlar ve seçime mutlu girerler..

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı