Güneyege Haber

SEÇMENİM ve NAZLIYIM

Sorulması ve cevabı alınması gereken soru , Oy almak mı zor.. ?   Gönül  almak mı zor..?

Bu sorunun cevabı hem çok kolay, hem de çok zor..!

Samimi ve yürekten davranmasını biliyorsan kolay ama şartların gereği davranman gerekiyorsa zor ..!

Bu kadar kararsız ve kırgın seçmen  vakası acı bir gerçekken, Belediye başkan adaylarının ve parti teşkilatlarının bu sorunun cevabını bulmak ve gereğini yapmak zorunda olduğu da ortadadır..

İttifakları içine sindiremeyenler ve şaşkın olanlar var. Arzu ettiği adayın, partisinden aday gösterilmemesine tepki verenler var. Adayları yeterli bulmayanlar var. Parti içi demokrasi mücadelesinde haksızlığa uğradığına inanlar var. Partilerin bir grubun veya zümrenin tekelinde olduğuna inanlar var. Sesini duyuramadığına, haksızlığa uğradığına ve yalnız bırakıldığına inanlar var. Seçimi hesaplaşmaya dönüştürenler var. Küskünlük ve kırgınlık sebeplerini daha da uzatabiliriz. Kısacası Küskün ve kırgın olmak için seçmen kitlesinin,  kendisince bolca sebebi var..

Adayların ve parti teşkilatlarının hem gönülleri kazanmak, hem de kırgın ve küskün seçmenlerin oylarını almak gibi bir ciddi imtihanları var. Bakalım hangi aday ve teşkilatları nasıl bir yöntem ile gönüllere hitap edip, oyları almayı başaracaklar. Bu durumu merakla takipteyiz..

SEÇMENLERİN görüntüsüne bakarsak ;

  • Kimin kazanmasına kara vermiş olanlar
  • Kimin kaybetmesi gerektiğine karar vermiş olanlar
  • İttifaklar sebebi ile partisinin geleneksel çizgisinden saptığına inanıp, partisini cezalandırmak isteyip ama kime oy vereceğine karar verememiş olan var.

Hangi adayın kazanmasına karar verip, o aday için tarafını belli etmiş olanların işi kolay. Asıl zorda  olan kesim, kimin kaybetmesi gerektiğini isteyip de onun karşısında ki en güçlü adayı destekleyecek olanlar ile Geleneksel  çizgisinin dışında bir partiye oy vermek zorunda olanların durumu.. Bu kesimde ince hesaplar var. Son güne kadar da sıkıntılı süreç yaşayacaklar gibi görünüyorlar..

KISACASI; seçmenin de adayların da işi zor..

Çok denklemli  ve çözümü zor matematik problemi gibi bir durum var.

Aslında bütün sorunları çözüp, kırgınlıkları gidermek ve gönülleri almak SEVMENİN USTALARI için pek de zor olmasa gerek. “ Samimiyet , sevgi ve saygı “ ile  “yüreklere” hitap etmek, Belediye başkanlığına “layık” olduğunu, bu iş için “ehliyete” sahip olduğunu, “adil” yönetim ile herkesi kucaklayacağını ve kimseyi ötekileştirmeyecek ve herkesin derdine derman olmaya gayret gösterecek bir “merhamete” sahip olduğunu ifade etmek ve buna seçmeni inandırıp,ikna etmek yeterli olacaktır..

Ben yinede adayların yerinde olmak istemezdim. Çünkü bu kadar yönünü ve tavrını net olarak ortaya koymamış seçmenleri  hiç  bir dönemde görmemiştim. Parti teşkilatlarına ve Adaylarımıza Allah yardımcı olsun. Son ana kadar rahat olamayacaklar gibi…

Son Haberler