Güneyege Haber

SERACILIK KARLI BİR İŞ Mİ ? -2019 SERACILIK DESTEKLEMELERİ NELERDİR?

TÜRKİYEDE ÖRTÜ ALTI TARIMI –SERACILIK DURUMU: Son yıllarda termal bölgelerdeki yatırımlar gündeme gelse de bu işin merkezi halen Antalya. Türkiye’deki toplam 650 bin dönüm seranın 250 bin dönümü Antalya’da. Antalya’yı 160 bin dönüm ile Mersin, 120 bin dönüm ile Adana takip ediyor. Antalya tek başına toplam sera alanlarının yüzde 40’ine sahip. Akdeniz Bölgesi ise toplam sera alanının yüzde 85 ini barındırıyor. Akdeniz Bölgesi’nden sonra yüzde 8’lük pay ile Ege, yüzde 4 ile Karadeniz ve yüzde 2 ile Marmara Bölgeleri geliyor.

—- HANGİ ÜRÜNLER ÖRTÜ ALTINDA YETİŞTİRİLİYOR: Sera alanlarımızın %95’inde sebze(genelde yazlık sebzeler), %4’ünde süs bitkileri(özellikle kesme çiçek) ve % 1’inde ise meyve türleri(özellikle muz ve çilek yetiştirilmektedir. Ülkemiz sera yetiştiriciliğinde % 51 ile domates birinci sırada yer almakta, bunu % 20 ile hıyar, %17 ile biber ve % 8 ile patlıcan izlemektedir. Geriye kalan % 4’luk alanda da kavun, karpuz, çilek, fasulye, kabak gibi diğer sebze türleri yetiştirilmektedir.

—-ÖRTÜ ALTI SERA ÜRETİMİ KARLI BİR İŞ Mİ: Örtü altı üretimi meşakatlı, gece gündüz  sıkı takip gerektiren, teknik bilgi, tecrübe isteten, yüksek kurulu  ve işletme masrafı gerektiren, ancak açık tarla üretimine göre 5-6 kat ürün elde edilirken mevsim dışı üretimle yüksek fiyattan satılarak 8-10 kat daha yüksek gelir getiren, karlı bir yatırım iletme türüdür. Can sera tavsiye edilmez. Plastik örtü ile yapılarak yılda 2 ürün ile domateste 3 dönüm serada bir aile olarak işçilik hariç 120-150 bin TL gelir sağlanabilir. Aile işi olarak 3-5 dönüm arazisi olanlara tavsiye edilir. Örtü altı domates üretimi bir dönemde dekar başı 10- 25 ton arasıdır.

—TURFANDA –ERKEN BAHAR ÖRTÜ ALTI ALÇAK PLASTİK TÜNEL ÜRETİMİ. Alçak plastik tünel alanlarının % 68,5’inde karpuz yetiştirilmekte, bu türü kabak %12,6 ve patlıcan %6,1 izlemektedir. Diğer yetiştirilen önemli sebzeler ise hıyar, domates, kavun ve biberdir. TURFANDA üreticilik erken baharda üretim alçak plastik tünellerde Mart ayında dikime başlanır. Erken turfanda üretimle iyi gelir ve kazanç elde edilir. Özellikle suyunu çabuk bırakan geçirgen topraklar tercih edilir.   Alçak plastik tünel kurulumu basit ve ucuzdur, ancak bilgi, tecrübe ve yakın takip gerektirir. Turfanda üretimde açık tarımın 2-5 katı gelir sağlanır.

—-BÖLGEMİZDE DOMATES YETİŞTİRİCİLİĞİ. Domates üretimi için ideal sıcaklık gündüz 25-28  °C, gece 15-18 derece arası olmalıdır. Domates 30 °C üstü sıcaklıklara yaz aylarında polenleme düşüklüğü nedeniyle bölgemizde Haziran, Ağustos, Temmuz aylarında sahil kesiminde açık tarlada da olsa yapılmaz. Daha serin Çameli, Fethiye yaylalarında yapılır.

—- DOMATES SERA MALİYETİ NEDİR?  Bir dekarlık sera maliyeti bugün itibariyle vasat işletme için yerli ustalara yatırılırsa 40.000 TL civarıdır. TÜRKİYEDE Seracılık kurulumunu profesyonelce yapan birçok firma vardır.  Bu firmalar yaptırılacak modern bir plastik örtülü rüzgara dayanıklı normal bir seranın kurulumu bugün 1 dekarda 120 bin TL civarıdır. Serada modernliğin sınırı yoktur. Isı ve nem kontrollü, otomatik havalandırmalı seraların bir dönüm sera kuruluş maliyeti 250-300 bin TL ye kadar yükselebilir. BİR DÖNÜM SERANIN ÜRETİM MALİYETİ (5 aylık periyot); Fide,  gübre, İlaçlama,ısıtma, sulama,  İşçilik hariç bir dönem için ortalama 10-12 bin TL dir. Bir dönümde ortalama sezonda 10-15 ton domates elde edilir. Kaliteli Domates kış dönemi ortalama toptan kg satış fiyatı bugün 2,5-3,0 TL dir. Hazır fidan dikimi ile domates hasadına 100 gün de başlanır, kalan 2 ay süre ile ürün hasadı yapılabilir. Bu durunda 3 dekar serada ortalama 5 aylık bir dönemde çiftçiye işçilik hariç 50-80 bin Tl kalır.  Güzlük ve baharlık 2 dönem domates üretimi yapan çiftçi ortalama 100-150 bin TL para kazanır.

—-DEVLET SERACILIĞA ÇOK YÜKSEK TEŞVİKLER BAŞLATTI;  Ziraat Bankası  “Yeni sera yapımlarında, yatırım harcamalarının azami yüzde 75’ine kadar kredi kullandırılabilecek. Yatırım kredilerine, yatırımın geri dönüş süresine uygun olarak 7 yıla kadar vadelendirilebilecek, geri ödeme dönemleri ve taksit miktarları da gelir miktarına ve gelir elde etme dönemlerine göre belirlenecek. Yeni yapılacak yatırımlarda yatırımın büyüklüğüne ve işletmeye geçiş süresine bağlı olarak 2 yıla kadar anapara ödemesiz dönem verilebilecek. 3-5 dekar arazisi olup veya seracılık yapmaya hevesli olanların Ziraat Bankaları şubelerine veya Tarım Kredi Kooperatiflerine müracaat etmeleri gerekmektedir.

Son Haberler