Güneyege Haber

SERACININ, ÇİFTCİNİN, HAYVANCILIK YAPANIN, MANAVIN, KASABIN KURTULUŞU KOOPERATİF KURMAKTAN GEÇER

AMERİKA, ALMANYA, HOLLANDA GİBİ EN KALKINMIŞ ÜLKELER kalkınmalarını kooperatifler sayesinde yapmışlardır. Neden biz yapmayalım.  Almanya’da 80 milyon nüfusun 20 milyonu kooperatif üyesi. Hollanda da çiftçilerin tamamı kooperatif üyesi. Amerika ve Almanya’da dünya devi tarımsal üretim kooperatifleri var. Almanya patates kooperatifi dünya devi nişasta üreticisidir.  Hollanda’da çiçekçilik ihracatçısı dünya devi kooperatifler vardır. Her ilde her ilçede her üretici gurubunun kooperatifi var. Manavcıların kooperatifi var. Örnek olarak İstanbul Manavcılar kooperatifi seracı üreticiden meyveyi sebzeyi Antalya halinden satın alıp İstanbul manavcılarına dağıtıyor. Örnek olarak İstanbul kasaplar kooperatifi eti bir et kombinasından alıp kasaplara isteğine göre dağıtıyor.

HER İLDE, HER İLÇEDE HER ÜRETİM KOLUNDA KOOPERATİFLERİ VAR. Her ilçede, her ilde süt üreticileri kooperatifi var. Süt üreticisi çiftçi yemini, samanını, mısır silaj tohumunu, ilacını kooperatiften alıyor. Veterinerlik ve teknik bilgi ihtiyacını kooperatif sağlıyor.  Adam yani ortak, para sıkıntısı çekmiyor,  para ihtiyacını kredi olarak düşük faiz ile kooperatiften alıyor.  Adam süt satma sıkıntısı yok, sütünü kooperatife veriyor, ay sonunda kooperatiften parasını alıyor. Devlet sütçüleri, manavcıları, kasapları izliyor. Devlet gerekirse çiftçiye süt desteği, et desteği, sera ürünü desteği veriyor.  Kooperatif ortağının sütünü aracı ile gelip kapısından alıyor. Ne süt üreticisi ağlıyor, ne de süt satın alan kazıklanıyor. Kooperatifler sayesinde alıcı da satıcı da hayatından memnun yaşıyor.

BİBER ÇIKTI TANZİM KURALIM, SÜT ÇIKTI TANZİM KURALIM OLAYI KÖKTEN YANLIŞ . CHP Lİ Eskişehir BŞ Belediyesi sütte tanzim satışına başlamış. Eskişehir BŞ belediye başkanı süt pahalı diye halk ekmek satış yerlerinde süt tanzim satışına başlamış video çekilip sosyal medyada dağıtım yapmış öğünüyor. Ak Partili İstanbul BŞ belediyesi sokak kenarına meyve sebze satış yeri kurmuş, hükümet tanzim satış yapıyor,’’ fiyatları düşürdük’’ diye öğünüyor. Datça bademi Şubat sonu çıktı, kilosu 100 TL, yüz gramı 10 TL, isteyen alıyor. Antalya’da seralar fırtınadan zarar gördü, Sivri biberin kilosu 12 liraya çıktı, muhalefet bunu enflasyona bağladı, hükümet biberi düşürcem  diye İstanbul’da tanzim satış açtı.  BİBER FİYATI düstü mü? Hayır. Biber bugün pazarda türüne göre 8-12 lira arası.—– Serbest ekonomide her şey arz-talep meselesi. Hükümet liberal ekonomiyi anlayamadı.

SEBZE MEYVE FİYATLARININ DENGELİ OLMASI KOOPERATİFLEŞME İLE OLUR.

Antalya’da ilde ve her ilçede sera üreticileri kooperatifi kurulmak zorundadır. Bazıları  ‘’hükümet mazot, ilaç, gübre fiyatını düşürsün meyve -sebze fiyatları zaten düşer’’diyor.   Hayır. Başka maliyet unsurları yok mu?  CHP, belediyelerde asgari ücreti 2,500 TL ye çıkardık diye öğünüyor. Peki, çiftçinin, seracının emeği ne olacak. Seracı karı koca artı işçi kiralayıp 3 ay bir kuruş kazanmadan çalışıp dönümden 15 bin lira kazanacak. Hani bu çiftçinin karı koca, çoluk çocuk emeği nerede? CHP ezbere konuşuyor. CHP kalıcı çözüm üretmiyor, üretemiyor, salt ‘’karalama’’ politikası uyguluyor. En büyük maliyet kurulum maliyeti, arsa kira maliyeti ve işçilik yani emek maliyetidir. Ben bu emek maliyetini geçim maliyeti olarak ifade ediyorum. Çünkü bu çiftçinin bu kadar emeğe karşılık aile geçindirme zorunluluğu var. Bu çiftçinin çocuklarını okutma maliyet var. Bu çiftçinin giyinme ve barınma ihtiyaçları var.  Olayın bide sosyo-ekonomik boyutu var.

BÖLGEMİZDE VE TÜRKİYEDE BAŞARILI KOOPERATLER VAR MI: Dibimizde DALKO balıkçılık kooperatifi var. Bu kooperatif kaynakları Köyceğiz gölü kefal balığı. Kooperatif yönetim kurulları ve başkanları olağan olarak 3 yılda bir yapılır. Bundan önceki son iki dönemde yönetimi ele alan ekip DALKO yu yönetemedi,  DALKO personelin maaşlarını dahi ödeyemedi,  işçilerin 6 ay alacağı vardı, çoğu geçimini sağlamak için Dalko’yu bırakıp başka iş aramaya başladı. En son seçimde eskiden de Dalko’da başkanlık yapmış olan Arif Yalılı ekibi yönetimi kazandı. Dalko’yu 2.5 trilyon  (2.5 milyon TL ) borçla devraldığını söyleyen Yalılı, kısa zamanda yeni satış politikaları ile aynı miktarda yıllık balık üretimi ile kooperatifi kara geçirdi. Daha da çok personel istihdamı ile 2 yıl içinde borcaları bile ödeyip daha hijyenik şartlarla  gıda güvenliği üretimi üzerine yatırımlar yaptı. İşletme tesis ve malzemelerini yeniledi. İnovatif, yenilikçi fikirlerle mavi yengeci pişirip paket halinde plaja giden her turistik teknede satış yaptı. Mavi yengeç üretimi satışa yetmeyince Hatay ilinden yengeç getirtip turistlere pişmiş yengeç sattı. Şimdi Dalko’yu daha ileri seviyelere taşımak için balık işleme, paketleme,  füme balık pişmiş vs. gibi işlenmiş ve pişmiş balık pazarlaması peşinde. İşte dibimizdeki DALKO Arif Yalılı başkanlığı başarı hikâyesi bir kooperatifin nasıl başarılı olacağının örneğidir.

Son Haberler