Güneyege Haber

Sertkaya; “Koylara bakan zeytinlikler neden toplanıyor, zeytinlikler imara mı açılacak”

Fotoğraf: Güneyege

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ortaca İlçe Başkanı Mehmet Sertkaya, son günlerde ilçe halkında rahatsızlık yaratan Mergenli Mahallesi’ndeki, koylara bakan zeytinlik alanların tek elde toplandığı iddiasının endişe verici olduğunu söyledi.

İlçe Başkanı Sertkaya, Mergenli’de, turizme yönelik imara açılabilecek koylara bakan zeytinliklerin, mahalle sakinlerinden düşük fiyata alındığı yönünde iddiaların gündeme geldiğini, ileri sürülen durumun mahalle sakinleri ve ilçe halkında rahatsızlık yarattığını belirterek, kamuoyunun konuyla ilgili aydınlatılması gerektiğini ifade etti.

Doğanın tahrip edilmesine karşı olduklarını vurgulayan Sertkaya, “Mergenli Mahallesinde, Muğla Orman Bölge Müdürlüğü yetkililerince, zeytin sahaları ile ilgili son düzenlemeler anlatılarak, mahallede bulunan zeytin sahalarının aşılama işlemlerinin yapılmasının ardından belirlenen sahaların kura yöntemi ile vatandaşlara dağıtılacağı söylenmiş. Serbest harita kadastrocu marifeti ile 3 bin 500 dönümlük arazinin paylaşımı sırasında harita üzerinden yerlerin paylaşılmaya başlandığı, Ak Parti’nin mahalle temsilcisi de olan H.E’nin 800 dönüm araziyi kendisine aldığı, yine onun aracılığıyla Denizli’de yaşayan M.E., isimli bir şahsın da çevrilen alanları tek elden, bin lira karşılığı toplamaya başladığı yönünde vahim iddialar gündeme gelmiştir. Mahalle sakinleri ve ilçe halkında rahatsızlık yaratan iddialar endişe vericidir. Eğer iddialar doğru ise 800 dönümlük arazi kim için ne amaçla toplandı.” diye konuştu.

Gökova Körfezi’nde imar tartışmalarının sürdüğü bir dönemde ortaya atılan iddiaların çevre duyarlılığı olan vatandaşların tepkisine neden olduğunu dile getiren Sertkaya; “Kamuoyunun bu konuda aydınlatılması gerekiyor. Mergenli’de zeytinlik alanlar için yapılan uygulamalar hangi mevzuata göre yapılmıştır. Arazileri alacak kişiler nasıl ve hangi kriterlere göre belirlenmekte, Orman İşletme Müdürü’nün konuyla ilgili bilgisi var mı, mahallede kaç kişiye ne kadar yer tahsis edildi, mahallede iddialar ortaya çıktıktan sonra ikametgahını değiştiren kaç kişi var.” dedi.

Son Haberler