Güneyege Haber

Sıfır Atık Projesi Başladı

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN EŞİ EMİNE ERDOĞAN’IN HİMAYESİNDE BAŞLATILAN ‘SIFIR ATIK PROJESİ’NİN TANITIMI YAPILIRKEN, PROJENİN STARTI ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜNDE VERİLDİ.

Bekir Tosun / İHA

İsrafın önlenmesi, oluşan atığın azaltılması, atıkların geri dönüştürülmesini amaçlayan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan himayesinde başlatılan ‘Sıfır atık Projesi’nin tanıtımı Çevre ve Şehircilim İl Müdürlüğünde yapıldı. Projenin tanıtımı sonrası startı verildi.

Sıfır atık uygulamalarının daha geniş kitlelere hitap etmesi, oluşan atık miktarının fazla olması ve uygulamanın yaygınlaştırılması açısından kurumsal uygulamaların büyük önem taşıdığını belirten Çevre ve Şehircilim Muğla İl Müdürü Uğur Şeren, “Sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıklarımızı kontrol altına almak, gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye ile yaşanabilir bir dünya bırakmak amacıyla Bakanlığımızca Sıfır Atık Projesi başlatılmıştır. Bakanlığımızın vizyon projesi olan Sıfır Atık Projesi, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi’nin takdirleri ve himayelerinde başlatılmış olup, Sıfır Atık Projesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yanı sıra Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde de uygulamaya geçirilmiştir. Bu kapsamda Çevre ve Bakanlığınca hazırlanan ‘Sıfır Atık Yönetimi Eylem Planı’ çerçevesinde sıfır atık projesinin 2018 yılı itibariyle Muğla’da tüm kamu, kurum ve kuruluşları, belediyeler, üniversite ve sanayi kuruluşları ilgili sektörler, alışveriş merkezleri, eğlen-dinlen tesislerinde ve büyük iş yerlerinde uygulamaya geçirilmesi hedeflenmektedir” dedi.

İl Müdürü Şeren, 1 ton atık kâğıdın geri kazanımı ile 17 ağacın kesilmesinin, 12 bin 400 m3 kadar sera gazının engellenebileceğini, 2,4 m3 atık depolama alanından tasarruf sağlanacağını, yeni üretime kıyasla metal ve plastik geri kazanım ile % 95 enerji tasarrufu sağlanacağını ve geri dönüştürülen her 1 ton cam için yaklaşık 100 litre petrolden tasarruf sağlanacağını açıkladı.

Son Haberler