Güneyege Haber

Sivas katliamında hayatını kaybedenler anıldı

Ortaca’da, Pir Sultan Abdal Derneği öncülüğündeki sivil toplum kuruluşları, Sivas katliamında hayatını kaybedenleri andı.

Sivas’ta, 2 Temmuz 1993 yılında Madımak otelinin yakılması sonucu hayatını kaybedenler, Ortaca tören alanında yapılan basın açıklaması ile anıldı.

Basın açıklamasına, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ortaca İlçe Başkanı Mehmet Sertkaya ve Köyceğiz İlçe Başkanı Hüseyin Erol, Pir Sultan Abdal Derneği üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Pir Sultan Abdal Derneği Ortaca Şubesi başkanı Hüseyin Öksüzoğlu, tarafından yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi;

“Öncelikle Ankara’nın Polatlı ilçesinde vahşice katledilen 8 yaşındaki Eylül çocuğumuzun katilini lanetliyor ailesi ve yakınlarına sabır diliyoruz. Kadın cinayetlerinin, çocuk cinayetlerinin arttığını gözlemlediğimiz bir ortamda yetkilileri bununla ilgili tedbirleri artırmaları gerektiği konusunda uyarıyoruz. Türkiye tarihine kara bir leke olarak geçen 33 insanımızın tempolu alkışlar ve sevinç naraları eşliğinde ateşe verilerek katledildiği, Sivas-Madımak katliamının üzerinden 25 yıl geçti. Yak ulan yak cehennem ateşi diyerek katliam karşısında sevinç çığlıkları atanları unutmayacağız. 2 Temmuz 1993’te sadece Madımak Oteli yanmadı. İnsanlar yanmadı. 33 can ile birlikte türkülerimiz, şiirlerimiz, sazımız, sözlerimiz yandı. Türkiye’nin kendisi yandı. İnsanlık yandı ve yanmaya devam ediyor. O gün 33 canımızı bizden alan zihniyet Maraş, Çorum, Gazi, Reyhanlı, Suruç ve Ankara katliamlarını yapan zihniyettir. Önceki katliamlarda yer alan tüm unsurların aydınlığı çıkarılamaması diğer katliamları beslemiş ve tetiklemiştir. Sivas katliamı davası zaman aşımı bahanesi ile düşürüldü. Bunu kabul etmiyor ve onaylamıyoruz çünkü Sivas katliamı insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur. Bizler Sivas katliamında yitirdiklerimizin anısına sahip çıkmaya devam edeceğiz. Madımak utanç müzesi oluncaya kadar, Sivas katliamı ile yüzleşme gerçekleştirilinceye kadar da adalet arayışımızı sürdüreceğiz. Bizler, faşizme ve gericiliğe inat her zaman semahlarımız dönmeye, türkülerimiz, deyişlerimizi söyleyeme, laikliği, demokrasiyi, eşitliği, barışı, kardeşliği, uygarlığı, insan hak ve özgürlüklerini, bilimi, sanatı, doğayı, hayvanları, haksızlığa uğrayanları, ezilenleri korumaya ve onların yanında olarak haklarını savunmaya devam edeceğiz. Bizi inancımızdan, yolumuzdan, kültürümüzden hiç kimse döndüremeyecektir. Bizler var oldukça, Sivas katliamı davası asla bitmeyecektir.”

Son Haberler