Güneyege Haber

Toplu Taşımaya Zam

Muğla Büyükşehir Belediyesi, Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplu taşıma fiyat tariflerinde güncelleme yapıldığını duyurdu. 

UKOME’den yapılan açıklamada, ülke genelinde akaryakıt, sigorta, işçilik, muayene gibi taşıma giderlerinde yaşanan yoğun zamlardan sonra ilde taşımacılık yapan Özel Halk Otobüsleri ve Oda Başkanlıkları tarafından maliyetleri karşılayamadıkları gerekçesiyle UKOME kuruluna fiyat güncellemesi yapılması konusunda gelen talebin değerlendirmeye alındığı vurgulandı.

UKOME’den yapılan açıklamada “Yapılan talep 27 Aralık 2017 tarihli UKOME Genel Kurulunda görüşüldü ve maliyet artışlarına göre sunulan fiyat güncelleme listesi kurulda kabul edildi. Kurulumuzca toplu taşıma ücretlerine en son 2016 yılında güncelleme yapılmıştı. Ülke genelinde son zamanlarda toplu taşıma işletme giderlerinde küçümsenemeyecek oranda artışlar yaşanmış olup, akaryakıt ve sigorta fiyatlarındaki artış, yıllık enflasyon artışı, araçların bakım – onarımlarındaki artış, işçilik, kasko ve yedek parçada yaşanan artışlar son olarak basında da yer alan Motorlu Taşıtlar vergisine gelen zamlar, toplu taşıma ücretlerinde zorunlu olarak düzenleme yapılmasını gerekli kılmıştır. Sürdürülebilir ve maliyeti karşılanabilir toplu taşıma sisteminin tesis edilmesi maksadıyla, toplu taşıma fiyat tarifelerinin güncellenmesi zorunlu hale gelmiştir. Muğla İli Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin 27 Aralık 2017 tarihinde yapılan toplantısında, Muğla il genelinde 2018 yılında Toplu Taşıma Araçlarında uygulanacak fiyat tarifesinde düzenleme yapılmıştır. Yapılan UKOME Kurul toplantısı neticesinde, Belediyemiz ve belediyemiz denetimindeki özel toplu taşıma araçlarında geçerli olan ücret tarifesi yeniden düzenlenerek mevcut ücret tarifelerinde yüzde 12,5 oranında artış yapılmıştır. Bu kapsamda, Muğla İl genelinde uygulanan şehiriçi en kısa mesafe olan 0-10 Km. arası ücret tarifelerinden, 1.65 TL olan indirimli ücret tarifesi; 1.85 TL, 2,20 TL olan sivil ücret tarifesi ise;  2,45 TL olarak belirlenmiştir. Belirlenen yeni toplu taşıma ücretleri 01 Ocak 2018 tarihi itibariyle geçerli olacaktır” İfadeleri yer aldı.

Son Haberler