Güneyege Haber

TÜRKİYE TARIMIININ EN BÜYÜK SORUNU KALİTELİ TOHUM (HİBRİD) VE KALİTELİ FİDANDIR

DOMATESİN 3 GRAMLIK HİBRİD TOHUM PAKETİ İLAÇ BAYİLERİNDE 500 İLA 1500 TL ARASI SATILIYOR. Hibrid domates tohumların hepsi ithaldir. Biz hesap kolaylık açısından, ortalama hibrid tohum paket fiyatını 3 gr ( 1000 adet tohum) ,  660 TL diyelim. Bu durumda bir kilo hibrid domates tohum kaç liraya geliyor. 660/3×1000=220.000 TL. Peki altının gramı kaç  para, kilosu kaç para. Altın fiyatı 22.01.2019 gramı 220 TL yani kilo 220.000Tl. İşte görüyorsunuz,  fazla açıklamaya gerek yok. Hesap ortada. Bugün itibariyle altın gramı ile domates gramı fiyatları başa baş gidiyor.    Hibrid domates Tohum üreticisi bir Hollanda kooperatifi, domates üretim sera kapsına büyük harflerle ‘’BİZ BURADA ALTIN DEĞERİNDE TOHUM ÜRETİYORUZ, BU SERANIN KIYMETİNİ BİLİNİZ’’  diye yazmıştır.

DİĞER SEBZE HİBRİD TOHUMLARI DA AŞAĞI DEĞİLDİR. Bazı sebze tohumları domatese yakınken bazıları domates tohumunun yarı fiyatındadır.  Türkiye 2018 yılında 17 milyar dolarlık tarımsal ihracat, 12 milyar dolar tarımsal ihracat yaparak 5 milyar dolar civarı tarımsal ticaret denge fazlası elde etmiştir.  Ancak Türkiye 2018 yılında yaklaşık 185 milyon dolarlık tohum ithal etmiş, 135 milyon dolar tohum ihracat yaparak yaklaşık 40 bin ton tohum ithalat açığı ile 50 milyon dolar civarı tohumda dışa bağımlı kalmıştır. Türkiye miktarı çok az olmasına rağmen 2018 de 1000 ton hibrid sebze tohumu için 110 milyon dolar para ödemiştir. Hâlbuki kalan yaklaşık 40 bin ton mısır, ayçiceği, patates gibi tarla bitkileri tohumu için yaklaşık 75 milyon dolar para ödemiştir. Sebze tohumu parasal olarak toplam ithalat tohum bedeli  % 60 ini teşkil etmektedir. Türkiye çok pahalı olan SEBZE ve tarla bitkileri hibrid tohumunda ithalattan kurtulmak zorundadır.

TÜRKİYE MISIR HİBRİD TOHUMUN % 90 NINI İTHAL EMEKTEDİR.  Yerli mısır tohumları ile dekarda 350-400 kg dane mısır hasat edilirken hibrid tohumlara dekara 1500-1800 kg kadar dane mısır elde edilebilmektedir. Bir dekara ortalama 5 kg mısır tohumu yeterli olup tohumun 200 -300 katı ürün alınabilmektedir. Hayvan yemi olarak kullanılan silajlık mısırda da verim yerli mısıra rağmen hibrid ürünlerde % 100 daha fazladır. Türkiye’de TİGEM arazilerinde yabancı firmalar arazi kiralama yöntemiyle mısır ve ayçiçeği hibrid tohumu üretmektedir. Örnek olarak Sygenta firması (Eski Sandoz-Ciba)  Eskişehir Muradiye TİGEM çiftliğinde 2017 yılında 7,500 ton AYÇİÇEĞİ ve 2,500 ton  hibrid MISIR tohumu üretmiştir. SANDOZ firması 1990-2000 yılları arası DALAMAN Tigem’de büyük oranlarda arazi kiralayarak hibrid ayçiçeği tohumu üretimi yaparak yurt dışına ihraç etmiştir.

DOMATES TOHUMU EN PAHALI TOHUMLAR ARASINDADAIR. Türkiye 2017 yılında 500 bin ton domates ürünü ihraç ederken bunun karşılığında 250 milyon dolar ihracat geliri elde etmiştir. Türkiye hibrid tohumun kilosuna 200.000 TL ödediği domatesin kilosunu 0.50 dolardan ( 2.5tl / kg) satarak bir kilo domates tohumu alabilmek için ortalama 800 kg olgunlaşmış domates satmak zorumda kalmaktadır.  Bir dekar kapalı seraya ortalama 2000 adet (2 paket- 6 gr ) tohum gerekmektedir. Normal olarak domates 100 günde olgunlaşmakta dekarda 4,500-5,000 kg ürün alınmaktadır. Bazı domates türlerinde dekarda 6-8 ton ürün alınabilmektedir.  Bugünlerdeki maliyetlerde ortalama dekarda 2000 kg maliyeti karşılarken bunun üstü üretilen miktar çiftçiye artı gelir olarak kalmaktadır.     Durumda bir çiftçinin az 5 dönüm serası olmalı ki karı -koca çalışarak geçimlerini sağlayabilsinler.

TÜRKİYENİN EN BÜYÜK TARIMSAL SORUNU KALİTELİ TOHUM VE KALİTELİ FİDANDIR. Kaliteli tohum, yani geliştirilmiş, elekten geçirilmiş, boylanmış, hastalıksız sertifikalı kendine döllenen buğday ve baklagil gibi tarla bitkilerinde  %  20-25 arası verim artışı sağlar. Dıştan döllenen tarla bitkilerinden mısır gibi kaliteli hibrid tohumlarla % 100 verim artışları sağlanır. Türkiye’nin mısır tohumunun % 90 nı ithal hibrid tohum olduğundan Türkiyede Fransız, Amerikan, Hollanda, İtalyan firmalarınca satılmaktadır.  Dünyada en büyük tohum ihracatçısı ülke Hollandadır. Hollanda’yı, Fransa ve Amerika takip etmektedir. İsrail hibrid domates tohumunda çok ileridir. Belçika, Macaristan, Çin, Güney Kore, Mısır piyasaya yeni giren tohum ihracatçısı ülkelerdir. Hiçbir ülkede tohumu -fidanını devlet üretmez. Çin, Rusya dâhil hiçbir ülkede devlet çiftçilik yapmaz.

TÜRKİYEDE EN BÜYÜK ÇİFTLİKLER DEVLETİN ELİNDEDİR.  Ama devlet TİGEM çiftliklerini elden çıkarmak istemez. Çünkü yan gelip yatmak, derebeyi gibi yaşamak zevkli şeydir. İşte Dalaman Tigem bariz örnektir. Türkiye Cumhuriyeti tohumculukta Macaristan’ın, Bulgaristan’ın, Mısır’ın gerisinde kalmış oların sorunu değildir.  9 bin dönüm narenciyeden zarar etmek onu ırgalamaz. Be kardeşim yazık değimli bu ülkeye, yazsana Ankara’ya narenciye yerine hibrid domates tohum yapılsın diye.

Son Haberler