Güneyege Haber

Üstündağ; “Cumhurbaşkanı adayımızı, partimizin üyeleri seçsin”

CHP Muğla Milletvekili Av. Akın Üstündağ, Dalaman CHP İlçe Başkanlığında yaptığı basın açıklamasında, değişimden yana olduğunu vurgulayarak, yakında toplanacak tüzük kurultayında parti tüzüğünde yapılacak değişiklikle CHP’nin Cumhurbaşkanı adayını parti üyelerinin seçimle belirlemesi gerektiğini açıkladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla Milletvekili Av. Akın Üstündağ, Dalaman’da partililer ile bir araya geldi.

CHP Dalaman İlçe Başkanlığını ziyaret eden Milletvekili Üstündağ, gündeme ve kurultay sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu. Ziyarete, Dalaman Belediye Başkanı Muhammet Şaşmaz, CHP Dalaman İlçe Başkanı Kamil Ayhan Öner, ilçe yönetim kurulu üyeleri ve partililer katıldı.

Ülkenin zor bir süreçten geçtiğini söyleyen Milletvekili Akın Üstündağ; “Dış politikada alınan yanlış kararların, hesapsız ve kitapsız hareketlerin getirdiği günleri yaşıyoruz. Şuanda Afrin’de bir operasyon var. Bizim, ülkenin iç güvenliği için bu operasyona destek vermemiz. İktidarın geçmişte yaptığı yanlışları unutacağımız anlamına gelmiyor. Umarım dış politikada doğru kararlar verilerek hareket edilir. Etrafımızda dost ülke kalmadı, ülkenin sermayesi dışarı gidiyor. Bununda ekonomik boyutları olacaktır” diye konuştu.

– “Muğla’dan yeterli oyu alamadım”

Parti olarak kongre sürecinden çıktıklarını hatırlatan Üstündağ; “Açık söyleyeyim ben değişimden yana oldum. Oyumu ona göre kullandım, tavrımı bu yönde aldım. Bunun gerekçelerini zamanı gelince sizlere izah edeceğim. Sonuç itibari ile genel başkanımız ve parti meclisi seçildi. Sayın genel başkanımızı ve seçilen arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Başarılar diliyorum. Bende Muğla Milletvekili olarak tabandaki istekten dolayı parti meclisi adayı oldum. Muğla’dan parti meclisinde temsilci olması gerektiği ile ilgili talepler vardı. İl örgütü ve ilçelerin düşüncesi ise biraz daha farklı noktada seyretti. Aday oldum ama yeterli oyu alamadım. Açıkçası Muğla’dan da yeterli oyu alamadım. Bununda nasıl olduğunu zamanı gelince izah edeceğim. Muğla’da bir Muğlalının, parti meclisine girmesini istemeyen güruh var. Bunu da zamanı gelince deşifre edeceğim” dedi.

– “Demokratik düzen kalmaz”

2019 seçimlerinin çok önemli olduğuna değinen Üstündağ; “Eğer seçim kaybedildiği takdirde ne şimdi konuşma yaptığımız parti binasının, ne ilçe başkanının, ne belediye başkanının, nede demokratik düzenin hiçbir anlamı kalmıyor. Bitiyor. Bizim amacımız bunu tersine çevirmek, tek adamlık rejimini parlamenter rejime çevirmeyi amaçlıyoruz” şeklinde konuştu.

– “Adayı ön seçimle üyeler belirlesin”

9-10 Mart tarihleri arasında tüzük değişikliği kurultayı yapılacağını aktaran Üstündağ, şunları kaydetti; “Tüzük değişikliğinin en önemli konusu Cumhurbaşkanı adayının üyelerle resmi bir ön seçimle belirlenmesidir. Son dakika önümüze bir aday düşmesin, bir sürpriz olmadan, üyelerimizin oyları ile Cumhurbaşkanı adayını belirlemek istiyoruz. Bunu tüzükte resmi hale getirmek istiyoruz. Ön seçimi mutlaka tüzüğümüze koydurmalıyız. Bunun için bir imza kampanyası düşünüyoruz. Partiyi 2 genel seçimde birinci yapamayan genel başkanın görevinin sona ermesi lazım, kurultay toplanması lazım. Bu konuyu da gündeme getireceğiz tüzükte olması gereken en önemli hususlardan birisi, bu yeniliğe ve değişime fırsat verilmesini sağlıyor. Güçlü genel sekreterlik çok önemli, son derece yetkili ve etkili bir genel sekreterlik olmalı, bu kaldırıldı. Tekrar geri getirilmesi ile ilgili istekler var. Genel sekreteri kurultay seçiyor. Buda çok önemli.”

Son Haberler