Güneyege Haber

Üstündağ; “Disipline Verilme Yazımı Bekliyorum”

Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Köyceğiz ilçe kongresinde açıklamalarda bulundu. Üstündağ, “İl başkanı tarafından disipline verilmiş olan bir milletvekili duruyor karşınızda” dedi.

3.134

Köyceğiz Belediyesi Kültür Merkezinde yapılan ilçe kongresinde konuşan CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, OHAL uygulamasının 5’inci kez uzatılarak adeta çığırından çıktığını söyledi.

Üstündağ; “Amaçları 2019 seçimlerinde olağanüstü hal şartlarında seçim yapmak. Kimsenin konuşmadığı, konuşturulmadığı olağanüstü hal sopasının oluşturduğu olumsuz demokratik ortamda ülkeyi seçime götürmek istediklerini görüyoruz. Buna karşı çıkmalıyız, bu kongreler olağanüstü hale karşı deklarasyonların yayınlandığı kongreler olmalıdır. Muğla kongreleri bir başkaldırının, isyanın kongreleri olmalıdır. OHAL’de mühürsüz bir referandum yapıldı, rejim değişikliği alt yapısı oluşturuldu. OHAL kararnameleri baskı aracı haline geldi” diye konuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı belgelerin ardından iktidarın algı operasyonuna başladığını söyleyen Üstündağ; “çok fazla inandırıcı olamadıklarını kendileri de biliyorlar. Belgeler, vergi kaçırma başta olmak üzere bir çok usulsüzlük ve para aklanması gibi durumları ortaya çıkarabilir. Vergi kaçırma olduğu düşünülüyor. Bu paranın kaynağı konusunda şüphelere sahibim, paranın kaynağı neresidir. Bu resmen bir ‘Mangate’ olayı, 20 günde 15 milyon doları aşan para nereden kazanıldı” şeklinde konuştu.

Muğla’nın iktidar çevrelerince rant alanı olarak görüldüğünü söyleyen Milletvekili Üstündağ, “bu çok büyük bir tehlike, Muğla’nın bütün doğal sit alanları ortadan kaldırılıyor. Derecesi düşürülüyor. Gökova paftasında doğal sitleri ortadan kaldırdılar. Muğla’nın bütün doğal sit alanları bu çalışmanın içerisinde, Kelebekler Vadisinden, Bodrum’daki adalara kadar kapsayan bir durum, bu konu vatandaşlarımız tarafından kesinlikle önemsenmeli, bunlar gerçekleştiği takdirde Muğla’da denize girecek yer bulamazsınız. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhasaki yaz aylarında Dalyan’da yaptığı konuşmada Muğla’da ekolojik temelli sit alanı ile ilgili hiçbir imza atmadığını söyleyerek yalan söylemiştir. Çünkü 8 ay önce zaten o imzayı atmıştır” dedi.

2019 seçimlerinin bütünleşme seçimleri olması gerektiğini belirten Üstündağ, şunları söyledi; “sadece parti içinde değil, parti dışında da bütünleşmemiz lazım. Kendi içimizde bütünleşemezsek, bir çekim merkezi haline gelemeyiz ve en önemli seçiminde rejim değişikliğini engelleyememiş bir siyasi oluşum haline geliriz. Kendi içimizde bütünleşmemiz şart. İl Başkanı tarafından disipline verilmiş olan bir milletvekili duruyor karşınızda, Marmaris İlçe Kongresinde İl Başkanın bana söylediği bu, gülünç bir durum. Disipline verilme yazısını bekliyorum. Yüksek disiplin kurulu ve parti meclisi de bekliyor. Milletvekilini, il başkanı ve yönetimin disipline verme yetkisi yok. Şunu söylemek istiyorum Muğla’da başka hiçbir yerde sadece kongre delegeleri konuşmuyor. Milletvekili arkadaşlarım her yerde divan başkanlığı yapıyorlar ve dilek, temenniler maddesinde dahi partilileri konuşturduklarını söylüyorlar. Muğla dışında hiçbir yerde bu yasak söz konusu değil. Kongre delegeleri dışında kimse konuşamaz diye yasak yoktur.”