Güneyege Haber

Üstündağ; “Kıyılar belediyelere verilsin”

Fotoğraf: Güneyege

CHP Muğla Milletvekili Av. Akın Üstündağ, Muğla’daki kıyıların MUÇEV tarafından işletilemeyeceğine dair Danıştay kararı üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.

Üstündağ yaptığı yazılı açıklamada; “Yıllardır MUÇEV’in yasalara aykırı olarak kıyıların işletmesini yaptığının Danıştay kararı ile kesinleşmesinin ardından TBMM’ye bir soru önergesi verdim. Muğla’daki sahil kiralamalarının iptali ile ilgili Belediyelere tahsisini istedim. Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca kamu yararına faaliyet gösteren vakıf veya dernek statüsünde bulunmayan MUÇEV’e kıyıların işletme hakkının protokolle verilmesi Danıştay kararı ile iptal edilmiştir. Şimdi yapılması gereken 14 adet kıyı ihalesinin ve MUÇEV’e verilen işletme haklarının iptal edilmesidir. Yasadışı uygulamalar ortadan kaldırılmalı, fahiş fiyatlarla sahilleri kullanmak durumunda kalan halkımıza yeniden rahatlıkla sahillere ve kıyılara ulaşma imkanı verilmelidir. Yıllardır yasaya aykırı olarak MUÇEV’e haklar bahşeden yetkililer de yargılanmalı ve uğrattıkları kamu zararları kendilerinden tahsil edilmelidir.” ifadelerini kullandı.

– MUÇEV’e verilen haklar geri alınmalı

Milletvekili Üstündağ, soru önergesinde Büyükşehir statüsüne geçtikten sonra Muğla’daki ilçe Belediyelerinin neredeyse gelirsiz kaldığını, Kış aylarında yerleşik nüfusun artması ve yaz aylarında da turizmden kaynaklanan kat ve kat nüfus artışı karşısında zor durumda kaldıklarını, sahillerin ilgili Belediyelere tahsisi ile elde edilecek gelir, yerel hizmetler için kullanılacağından bölge halkının ve ziyaretçilerin yararına bir toplumsal yarar sağlayacağını belirtti.

Son Haberler