PAYLAŞ

mikoriza

– Sağlıklı ürünler ve yeşil Türkiye için Mikoriza BTH-100 hizmetinizde
Üretimi Almanya’da yapılan organik tarım, iyi tarım ve sağlıklı ürünler için çiftçinin hizmetine sunulan Mikrobiyal gübreler sınıfından Mikoriza BTH-100, MİKOSTAR güvencesi ile Türkiye’de
Bitkileri, toprak mantarları ile birleştirerek güçlendiren ve uzun süre etki temin eden Mikoriza, bitki gelişiminin desteklenmesini, topraktaki besleyici maddelerin alınarak susuzluk ve mikroplara karşı daha iyi direnç gösterilmesini sağlıyor.
Şirket Müdürü Abdülkadir Kanbul, Ortaca Güzelyurt Mahallesinde başlattıkları yüzde yüz doğal ürün projesi ile MİKROSTAR markasını Ege ve Akdeniz bölgesindeki çiftçiler ile buluşturmayı amaçladıklarını vurguladı.
Kanbul, Mikoriza ile yapılan tamamen doğal tarım uygulaması hakkında Türkiye’deki bazı üniversitelerde yapılan çeşitli deneylerde başarılı sonuçlar alındığının altını çizdi.
mikostarMikoriza’nın, mikrobiyal gübreler sınıfına dahil olduğunu belirten Şirket Müdürü Kanbul, ‘’Ormanlardaki ağaçların dibinde bulunan bir mantar türüdür. Kökün gelişmesini ve ağacın bütün beslenmesini sağlar. Üretici için büyük problem olan nematot böceklerini durdurur. Toprağa sadece tavuk gübresi, inek gübresi, kuzu gübresi gibi doğal gübreler verebiliyoruz. Hiçbir kimyasal gübre toprağa verilmiyor. Bu şekilde de kanserojen olan pestisit zehirler kullanılmaz. Bu sayede insanlarımız bütün bölgede sağlıklı sebze ve meyve üretimine kavuşmuş olacaklar. İhracat içinde çok önemli, bu standartlarda yetişen hiçbir ürün yurt dışından geri çevrilmez. Normal şartlarda salatalık, domates, biber gibi ürünlerde 6-7 çeşit kimyasal kullanılır. Çare Mikoriza’dır. İnsanlar bu yolla tamamen sağlıklı ürün elde edebiliyorlar’’ diye konuştu.
Güzelyurt’ta satın aldığı arazide Mikoriza’yı ilk önce kendisi deneyen Kanbul, bahçesine ektiği çeşitli meyve ve sebzeleri doğal ürün ile yetiştiriyor.

[youtube id=”cMKuczTXSq8″]

İzmir ve Antalya’ya arasındaki çiftçileri zehirden kurtarmak istediğini dile getiren Kanbul, sözlerini şu şekilde sürdürdü; ‘’biber, salatalık, domates, patlıcan ve kavun gibi ürünleri bahçemde yetiştirdim. Mikoriza’yı meyve ağaçlarına da uygulayabiliyoruz. Müthiş bir canlılık gösteriyor ağaçlar. Bu şekilde üretim yaptığımız zaman verimlilik düşmüyor. Organik tarımda verimliliğin düştüğü gözlenmiştir ama Mikoriza’yı kullandıkları zaman yüzde yüz verim alabiliyorlar.
Mikoriza’yı kendi bahçesinde kullandığını ifade eden üretici Zekayi Yılmaz, ürünlerdeki olumlu değişime şahit olduklarını belirtti.
Yılmaz; ‘’Kadir beye buradaki uygulamalarında yardımcı oldum. Kendimiz bahçede kullandık ve farklılıkları gördük. Hatta eşim çiçekler ve değişik süs bitkilerinde kullandı. Oradaki farkları da gördük. Bahsettiğimiz bitkilerin lezzeti çok farklı, önceden aldığımız salatalığın kokusu, lezzet farkı şimdi ortaya çıktı. 80’li yıllarda yediğimiz sebzelerin, meyvelerin tadını almış oldum. Proje güzel, daha kapsamlı olarak gelecek yıl düşünülüyor. İnşallah daha iyi olur. Şuandaki durum benim çok hoşuma gitti. Ben üretici arkadaşlara denemelerini tavsiye ediyorum’’ dedi.
  •  advertorial çalışmadır.  
PAYLAŞ