Güneyege Haber

YİĞİTLERE MEYDAN DAR GELİR

Erken seçim kararı gündemimize bomba gibi düştü…

Dünyanın ve ülkemizin çok sıkıntılı zaman dilimini yaşadığı süreçteyiz. Ülkemizin sınırlarına bakmamız yeterli. Güney  sınırlarımız silahlı ve eğitilmiş terör grupları ile kuşatılmış vaziyette. Akdeniz de  adeta tüm dünyanın donanması bulunuyor  ve ortam çok gergin. Ege’de Yunanlılar ile gerginlikler yaşanıyor. Karadeniz de ise büyük bir bilek güreşi yaşanıyor. Bunlar yetmiyormuş gibi ekonomik baskı altındayız. Tüm bunlar yetmiyormuş gibi  birde dünya “ Ticaret savaşı “ başladı. ABD- AB Ülkeleri – Çin ve İngiltere bu savaşın önemli aktörleri. Bu taraflar ya orta yolda buluşup anlaşacaklar, ya da birileri ekonomik krizleri yaşayacak.

Yukarıda saydığım olaylardan Ülkemizin etkilenmemesi mümkün mü ?

İşte böyle sıkıntılı bir zaman diliminde seçime gideceğiz.

Bu kadar sıkıntının arasında umarım ve dilerim ki liderler ve partililer ,ülkeyi  gerecek sert söylemlerden uzak dururlar. Demokrasi Şöleni yaşatırlar.

Duamın ve temennilerimin kabul olmayacağını biliyorum ama Nasrettin Hoca misali, Göle iyi niyet mayası çalıyorum diyelim…

Muhalefetin kullanacağı malzeme ilk günden belli oldu. Yarışta kozları çok erken gösterdiler.

1-OHAL ile seçim olmaz

2- Mühürsüz Oy pusulaları

3- Eşit yarış olmayacak. TV ler eşit zaman ayırmıyor.

Bu üç madde muhalefetin seçim meydanlarında bol bol öne çıkaracağı söylemleri olacağı belli oldu.

Cumhur İttifakı da erken seçim kararını açıklarken kozlarını da dile getirmiş oldular.

1-Türkiye kuşatma altında. Beka sorunu var.

2- Ekonomik saldırı ve tehdit altındayız.

3- Fetö-pkk-daeş ile mücadele için güçlü birlik.

Bu maddeleri de Cumhur iktifakı mensupları ,mitinglerde bol bol dile getirecekler gibi görünüyor..

Muhalefet partilerine tavsiyem ; sadece Ak parti ve Erdoğan karşıtlığı ile başarı gelmez. Anayasal haklar, Özgürlükler, gelir dağılımı adaletinin sağlanması başta olmak üzere toplumsal barışı ve huzuru sağlayacak inanç,kültür ve sosyal hayat için projeler üretmeleri ve bunları halka ifade edebilmeleri gerekiyor. Ayrıca kavga dili halk da karşılık bulmuyor. Bu tarz siyasetten uzak durulması lehlerine olacaktır.

Cumhur İttifakına tavsiyelerim ise sadece beka sorunu, milli hamasi söylemler ile yol alınmaz. Halkın ötekileştirilmeden kucaklanması,  adalet, gelir dağılımında eşitlik, ekonomik ve sosyal hayatta iyileştirme, devlete personel alımlarında partizanlıklardan kurtaracak hamleler, Teşvik ve hibe konularında adalet başta olmak üzere toplumun huzuru ve barışını tesis edecek projelerin gündeme gelmesi gerekir… Sert siyaset yerine,kucaklayıcı siyaset dilinin kullanılmasının altını çiziyorum..

Çok sıkıntılı bir süreçten geçerken yaşanacak bu seçim atmosferinin,kimsenin burnu bile kanamadan tamamlanmasını, şölen havasında geçmesini ve sonuçları itibari ile de ülkemize ve milletimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Bu hizmet yarışın da tüm siyasi partilerimize başarılar diliyorum..

Son Haberler