Güneyege Haber

Yok biz adam olmayız

184

Yılın son dini bayramını da kazasız belasız geride bıraktık demeyi çok isterdim ama malesef  öyle olmadı. Bayram öncesi devlet yetkilileri uyardı. Sivil toplum kuruluşları uyardı.Biz gazeteciler uyardık.. Yollar yine kan gölüne döndü. Araçlardaki teknoloji gelişip arttıkça kaza sayımızda bir o kadar artmaya başladı.  Trafik canavarından hiç bahsetmeyeceğim o zaten hep mesaide.

Bayramda devlet kasasına döviz olarak çok bir paranın girdiğini sanmıyorum.Çünkü bu tatil yerli vatandaşlarımıza yararken, kendi paramızın iç piyasada el değiştirmesinden başka da bir işe yaramadı..Kısacası para turizmcilerin ve turizmden geçinenlerin kasasına  girdi. Helali hoş olsun..İnşallah Turizmcilerimizin yüzü bir nebze olsun gülmüştür.

Bu arada Dalyan’daki Tekne kooperatifleri bence bu sene sınıfı geçtiler. Hizmetleri konusun da şahsen bana tek bir şikayet geldi oda iskeleler de engelli vatandaşlar için teknelere iniş ve binişler de bir platform olmaması.  Bu konuyu da halledeceklerine inanıyorum. En azından engelli vatandaşlar belli başlı teknelerle seyahat edebilir. Konuyu arz edelim ve takipçisi olacağım. Çünkü gerçekten önemli bir konu.

Turizmden bahsedince bir de sahillerimizin ve çevremizin durumuna göz atmadan geçmek istemedim.Fakat değinmeden ve dokunmadan da geçmek istemiyorum.  Neye mi? tabi ki çevre konusuna.. Güzelim sahillerimiz kıyılarımız  çoluk çocuk milyonlarca insanı ağırladı..  Fakat kıyılarımız kıyı olalı bence bu seneki kadar eziyet çekmemiştir. Milyon da bir de olsa tatil ruhunu henüz yakalayamamış insanlarımızın çevreye bıraktığı çöpler yüzünden gel de sitem etme.

Biraz da bölgenin önemli bir yarasından bahsedelim. Köyceğiz , Ortaca ve Dalaman bence trafik kazalarında  rekora gidiyor.Kazalarının oluşu  neredeyse saat başına yansımaya başladı.. çoğu da bakıyorum motorsiklet arabayla çarpışmış… Allah aşkına bu konuya kim bakıyorsa bir çözüm bulsun. Yoksa bölge halkının bir kısmı  çoluk çocuk motorsiklet kazası sonrası telef olacak. Motorsiklet kullanmıyorum ama galiba bu bölgede kullanım yaşı 15 ten başlıyor. Nere de bir motorsiklet görsem üzerindeki sürücüsünün büyük kısmı çoluk çocuk.

Ortaca’nın cadde ve sokaklarını yazmaya gerek yok.. hele hele yeni yapılan ana caddedeki kaldırımlar.. Ben böyle saçma bir plan proje görmedim.. Cadde ve sokakları her geçen gün artan araç trafiğine göre  genişletmek yerine daraltmanın ne alemi var anlayamadım.. Hele Ortaca merkezdeki döner kavşak… Tam bir komedi.  Büyük Şehir belediyesi sanki Ortaca’yı cezalandırmış…Kaldırımların işgali olayına  hiç değinmeyeceğim. Nasıl olsa düzeleceği yok. Ortaca’ya ilk etapta ne lazım biliyormusunuz.?.Adam gibi bir oto park.

Bu arada sayın Valimiz gibi İlçe Kaymakamımız da değişti ve yeni Kaymakamımız göreve başladı. Kendisine de hoş geldin diyelim ve şimdilik kafasını şikayetlerle bulandırmayalım . Fakat Kaymakam beyin Ortaca ‘ya çok faydalı olacağına inanıyorum..

Sorunlar yığıldıkça çözülmesi ve içinden çıkılması bir o kadar zorlaşıyor ama biz yazmak zorundayız. Çözmek yetkililere kalmış.

Haftaya görüşmek üzere.