Yörükler tanıtımı zeybekle yaptı

Muğla Yörük Obaları Derneği Başkanı Orhan Akcan ve yönetim kurulu üyeleri, bu yıl 12.’si düzenlenecek Uluslararası Yörük Türkmen Toyu’nun tanıtımını zeybek oynayarak yaptı

Muğla Yörük Obaları Derneği Başkanı Orhan Akcan ve yönetim kurulu üyeleri, bu yıl 12.’si düzenlenecek Uluslararası Yörük Türkmen Toyu’nun tanıtımını zeybek oynayarak yaptı

Muğla Yörük Obaları Derneği Başkanı Orhan Akcan, 12. Uluslararası Yörük Türkmen Toyu’nun 8-9 Haziran’da yapılacağını bildirdi. Dernek başkanı Akcan ve yönetimi, etkinliğin tanıtımını zeybek oynayarak yaptı.

Akcan, Muğla Yörük Obaları Derneği’nde düzenlediği basın toplantısında, Düzeyn Yaylası’nda yapılacak etkinliğe tüm Muğla halkını davet etti.

Dernek olarak Türk Boyları Konfederasyonu yönetiminde yer aldıklarını hatırlatan Akcan, bundan sonra yapılacak toyların, tarih olarak Ankara Genel Merkezinde belirleneceğini ve sırayla yapılacağını söyledi.

Akcan, dernek olarak genel merkeze sundukları üç önerinin kabul edildiğini vurgulayarak, “Etkinliğe davet etme şekline ‘okuntu’, şenlik ve festival yerine de ‘toy’ kelimelerinin kullanılması önerimiz kabul edildi. Ayrıca, Konfederasyona bağlı federasyon ve derneklerde, Yörük Türkmen kültürüne hizmet eden bir kişinin belirlenip ‘Bey’ ilan edilerek, kuşanma töreni yapılması önerimiz de kabul gördü.” dedi.

  1. Uluslararası Yörük Türkmen Toyu’nun 2 güne çıkarıldığını belirten Akcan, büyükşehir belediye otobüslerinin halkın hizmetinde olduğunu, valilik ve emniyet mensuplarının tüm güvenlik tedbirlerini aldığını ifade etti.

Dernek Başkanı Akcan, toyun uluslararası boyuta taşındığına dikkati çekti. Toyu, Yörük kültürün gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla düzenlediklerini anlatan Akcan; “Toya, Kırgızistan, Kazakistan ve Bulgaristan’dan misafirlerimiz katılacak. Ülkemizdeki Yörük dernekleri de toyumuza katılım sağlayacak. Dostluk kardeşlik, birlik ve beraberlik içerisinde huzur dolu bir ortamda gerçekleştireceğiz. Yörük kültürünü vatandaşlara tanıtarak, gelecek kuşakların ilerleyen yıllarda bu etkinliği sürdürmesini hedefliyoruz.” diye konuştu.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı