Güneyege Haber

Yusuf Kayacık; “Kongrenin Ertelenme Gerekçesi Açıklanmalı”

Ak Parti Menteşe İlçe Başkanı adayı veteriner hekim Yusuf Kayacık, muhtarlar ile bir araya geldi.

3.521

Menteşe Öğretmenevinde düzenlenen toplantıda, Menteşe ilçesine bağlı mahalle muhtarları ile bir araya gelen Kayacık, ilçenin siyasi geleceği için taşın altına ellerini koyduklarını söyledi.

Menteşe İlçe Kongresinin ertelenme sebebinin gerekçeleri ile açıklanması gerektiğine işaret eden Kayacık, kongre için kanunda belirtilen sürenin Kasım 2017 tarihi itibari ile dolduğuna dikkat çekti.

Adaylığını genel merkeze bir başkaldırı gibi yansıtmaya çalışanların olduğunu söyleyen Yusuf Kayacık; “Ama durumun böyle olmadığını, Menteşe için ve Menteşe’nin siyasi geleceği için taşın altına elimizi, gövdemizi koyduğumuzu herkesin bilmesini isterim. Daha önce yapmış olduğumuz toplantıda bu noktaya istişare eksikliği nedeni ile geldiğimizi söylemiştik. İptal edilen yada ertelenen ne olduğunu hala anlayamadığımız bir kongremiz var. Aradan 10 gün geçmesine rağmen geçen hafta kaldığımız noktadayız. İstişare eksikliği daha doğrusu yokluğu devam ediyor. Anlamakta zorlanıyorum. Partinin il yönetim kurulu başkanı çıksın desin ki, ben şu maddeler gereği, genel merkezden gelen şu yazı gereği iptal ettim. Yapmıyorum. Yada densin ki bir karar aldık kongreyi 15-20 gün sonraya erteledik” diye konuştu.

– “Zeytin dalı uzatıyorum”

Ülkenin bir hukuk devleti olduğunu ve erteleme kararının gerekçeleri ile açıklanması gerektiğini anlatan Kayacık, “siyasi partiler kanunun 39. Maddesi net, “siyasi partilerde il ve ilçe kongreleri merkez karar yönetim kurulunun belirleyeceği tarih ve şekillerde yapılır. Bu süre en az 2 en çok 3 yıldır.” diyor. Menteşe İlçe Kongresi, Kasım 2014 tarihinde yapılmıştır. Kasım 2017’de kanunda belirtilen süre dolmuştur. Kanunun üstünde hiçbir şey yoktur. Önce kanun ve hukuk gelir. Ben buradan bir zeytin dalı uzatmak isterim. Gelin oturup konuşalım, derdimiz bağcıyı dövmek değil. Derdimiz üzüm yemek. Herkes üzüm yemek istiyor ama bağcı üzümleri bizden kaçırıyor” dedi.