Güneyege Haber

Zeytin Dalı

Güle oynaya savaşa giden dünyada kaç ülkenin askeri vardır bilmiyorum ama Türk askerinin bu şekilde Afrin’e girmesini, başka bir ülkenin askerinde kesinlikle göremezsiniz. Bundan eminim…

Televizyonların canlı yayınlarıyla, halk tarafından kurbanlar kesilerek uğurlanan Mehmetçiklerin gözündeki ışık, yüreğindeki vatan sevgisiyle birleşince, Türk ordusu düşmanına bir kez daha korku saldı, burası kesin…

Sınır ötemizde kurulmak istenen, taşeronlar tarafından da desteklenen, eline silah verilerek karşımıza dikilen, “kukla devletçiklere” Türkiye ne izin verebilirdi, ne de seyirci kalabilirdi.

Nitekim çapulcuların bu uçuk kaçık hayallerine seyirci kalmadı. Bir avuç PYD sempatizanı dışında, iktidarı muhalefeti bu operasyonun doğruluğunda birleşti.

Hava ve kara harekatının yansımalarına baktığımızda, şu ana kadar her şey planlandığı gibi devam ediyor.

Sivillerin kılına zarar gelmemesi bu harekatın başarısı için çok önemliydi. Nitekim öyle de oldu. PYD’li teröristlerin “çocuklar öldürülüyor” yalanı pek tutmadı. İçimizdeki PYD sempatizanlarının kamuoyu oluşturma çabaları sonuçsuz kaldığı gibi, Avrupa ülkelerindeki küçük çaplı gösteriler de dış dünyada karşılık bulmadı.

Gelinen noktada, Türk ordusu, mazisine ve tarihine uygun bir şekilde harekatı başarıyla devam ettirdi, ettirmeye de devam ediyor.

ABD’nin, Türkiye sınırında oluşturmaya çalıştığı, ayrılıkçı, sözde kürtlerden oluşması planlanan devlet oluşturma projesi şimdilik rafa kalktı ama tehlike henüz geçmedi. Bakalım bundan sonra karşımıza hangi kuklalarla çıkacaklar. Çünkü bu coğrafyada, her gün yeni bir senaryo yazılıyor ve figüranlar ellerine tutuşturulan kağıtla, bu oyunu sahneye koyuyor!..

Türk ordusunun başlattığı harekete Zeytin Dalı adı konulması da tesadüf değildir aslında…

Türkiye, bu coğrafyadaki hatalarıyla çok yüzleşti.

Bir defa, Türkiye artık direktifleri Amerika’dan almıyor. Çünkü görülüyor ki, ABD’nin barış götürmeyi vaad ettiği ülkelerin hiçbirinde kan ve göz yaşı eksik olmadı bugüne kadar.

Türkiye bölgesinde kendi doğruları ile hareket ediyor. Rusya ve İran ile istişare ediyor. Esed’i ise kesinlikle yok saymıyor.

Ve bugünlerde ilk kez Türkiye Cumhurbaşkanı, Suriyeli mültecilerin ülkelerine geri dönmesinden bahsediyor.

Dedim ya, Türkiye, Suriye topraklarında, terör örgütlerinin devletçik kurmasının önüne geçerek, Suriye’ye bir zeytin dalı uzatıyor.

Yıllar içerisinde görüldü ki, bu topraklarda başı boşluluk olursa, bundan en çok zararı yine bu iki komşu ülke görecek. Bu ülkenin hakları mağdur olacak. Türkiye artık bu gerçeği çok net görebiliyor.

Şu ana kadar yaşananlar bir savaş gibi görülse de, bu operasyon belki de barışı getirecek. İşte bu yüzdendir operasyona Zeytin Dalı adı verilmesi…

Zeytin Dalı harekatı bu yüzden çok ama çok önemli…

Son Haberler