15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü

Ortaca, Dalaman ve Köyceğiz’de 15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü çeşitli etkinliklere sahne oldu.

Ortaca, Dalaman ve Köyceğiz’de 15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü çeşitli etkinliklere sahne oldu.

15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Meydanı’nda bir araya gelen vatandaşlar FETÖ’nün 15 Temmuz 2016 tarihindeki hain darbe girişimine karşı gösterdiği milli ruhla demokrasi nöbeti tuttu. Şehitleri dualarla yad etti.

Ortaca’da etkinlikler kapsamında düzenlenen program kortej yürüyüşü ile başladı. Ortaca Kaymakamı Oktay Erdoğan ve Belediye Başkanı Alim Uzundemir ile protokol üyelerinin yanı sıra çok sayıda vatandaş dev Türk bayrağı önünde demokrasi yürüyüşünü gerçekleştirdi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından şehitlerimizin ruhu için Kuran-ı Kerim okundu ve dua edildi. Şiirler okundu.

Ortaca Belediye Başkanı Alim Uzundemir, programda yaptığı konuşmada; “Bu toprakları bizlere vatan yapan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere vatanımız, milletimiz ve al bayrağımız uğruna hiç düşünmeden şehadete kavuşan tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle yaad ediyorum. 15 Temmuz 2016 Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin birlik ve bütünlüğünü bozmak isteyenlere, en güzel cevabın verildiği kutlu gündür. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en kanlı terör saldırısı 15 Temmuz 2016’da yaşanmıştır. Şerefli Türk Silahlı Kuvvetlerimizin içine sızan FETÖ’cü hainlerin gerçekleştirdiği bu kalkışmayı halkımız 252 şehit 2 binin üzerinde gaziyle bedel ödeyerek püskürtmüştür. Şanlı Milletimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir, sözünü yerine getirmiş ve FETÖ’cü hainlerin karşısında iman ruhuyla mücadele etmiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni bombalayan, sivil vatandaşlarımızın üzerine tanklarla, savaş uçaklarıyla saldıran, özel harekat karargahını yerle bir eden zihniyete, bu millet tüm dünyaya örnek olacak bir ders vermiştir. İhanet şebekeleri bu ülkede hiçbir zaman başarıya ulaşamayacaktır. Hiçbir darbe yurt içinden planlanmamıştır. Hedefleri bayrak ve islamdır. Türk milleti dinine inanmış, rabbine kul olmayı şeref bilmiştir. Hain şebeke, milletimizi dini duyguları ile sömürmüş, dinimizi oyunlarına alet etmiştir. Bilinmelidir ki, Türk Milleti tarihi boyunca her zaman canı pahasına esareti reddetmiştir. Bir gecede hem ihaneti, hem zaferi yaşadık. 15 Temmuz’un ardından devletimiz kararlılıkla FETÖ’nün inlerine girmiş, anayasal düzeni bozan ihanet şebekelerini çökertmiştir. Milletimizin bu kararlı iradesi bir daha böyle bir kalkışmaya cüret etmek isteyenler içinde her zaman caydırıcı bir unsur olarak tarihteki yerini almıştır. Vatanımız için canını feda eden bugüne kadarki tüm şehitlerimiz bizim gururumuz, onurumuzdur. Bizlere düşen görev ise şehitlerimizin miraslarına sahip çıkmak ve bundan sonraki nesillere emanetleri aktarmaktır. Bu duygu ve düşüncelerle 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde tekrar hain kalkışmayı şiddetle kınıyor. Şehitlerimizi ve gazilerimizi minnetle anıyorum. Allah birlik ve beraberliğimizi bozmasın. Şanlı bayrağımızın altında huzur içinde yaşamayı bizlere ve bizden sonraki nesillere nasip etsin. Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın.” dedi.

Gece 00.13’te sela okunması sonrası program sona erdi.

DALAMAN

15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında, Dalaman Şehitliği ziyaret edildi. Ardından Merkez caminde Şehitlerin ruhu için Mevlid-i Şerif okutuldu. Belediye Mehmetçik Parkı’nda Milli Eğitim Müdürlüğünce hazırlanan 15 Temmuz konulu fotoğraf ve resim sergisi açıldı.

Akşam ise Cumhuriyet Meydanında anma programı düzenlendi. Coşkulu bir kalabalığın katılımı ile başlayan Milli Birlik yürüyüşünün ardından anma programı, İstiklal Marşı okunması ve saygı duruşu ile başladı. Şehitlerimiz için Kuran-ı Kerim okundu ve dua yapıldı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmanın ardından, 15 Temmuz konulu yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verildi. Şiirler okundu, sinevizyon gösterisi ve protokol konuşmaları yapıldı. Öğrenci korosunun gösterisinden sonra saat 00.13’de tüm camilerde selalar okundu.

KÖYCEĞİZ

15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri, Köyceğiz’de Toparlar

Mahallesi eski mezarlıktaki şehitlik ziyareti ile başladı.

Köyceğiz Kaymakamı Erdinç Dolu, Köyceğiz Belediye Başkanı Kamil Ceylan, İlçe protokolü ve vatandaşların katıldığı şehitlik ziyaretinde şehitler için Kuran-ı Kerim okundu ve dua edildi. Program Merkez Hacı Bey Camii’nde Mevlid-i Şerif okunarak devam etti. Hükümet Konağı önüne doğru 15 Temmuz Milli Birlik yürüyüşü yapıldı. Hükümet Konağı önünde başlayan akşam programında Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Şehitler için Kuran-ı Kerim okundu, dua edildi. Günün anlam ve önemini belirten konuşmalardan sonra, 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü temalı fotoğrafların gösterimi yapıldı.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı