2. EL MOTORLU KARA TAŞITLARININ TİCARETİ HAKKINDA YENİ YÖNETMELİK

İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 16 Ağustos 2022 tarihli, 31925 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı. Peki, yönetmelikteki değişiklikler neler; bu değişiklikler araç fiyatlarını düşürecek mi?

Bilindiği üzere, motorlu kara taşıtları piyasasında yaşanan arz ve talep dengesizlikleri aşırı ve adil olmayan fiyat artışlarına ve stokçuluk faaliyetlerine neden olmuştur. Ticaret Bakanlığı da bu kapsamda harekete geçerek, anılan yönetmelikte bir takım değişikliklerde bulunmuştur. Bu sayede motorlu kara taşıtları piyasasındaki aşırı fiyat artışları ve stokçuluğun önünü geçilmesi hedeflenmektedir.

İlgili değişiklikle beraber, yönetmeliğe “Pazarlama ve satış kısıtlaması” başlıklı bir geçici madde eklenmiştir. Buna göre,

İkinci el kara taşıtı ticaretiyle iştigal edenler, otomobil ve arazi taşıtlarının pazarlanmasını veya satışını ilk tescil tarihinden itibaren 6 ay ve 6 bin kilometre geçmedikçe 01/7/2023 tarihinden önce doğrudan veya dolaylı olarak yapamayacak.

Bakanlık, bu tarihi 6 aya kadar daha uzatmaya yetkili olacak.

İkinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal edenler adına 16/08/2022 tarihinden önce tescil edilen otomobil ve arazi taşıtları ise 15/9/2022 tarihine kadar herhangi bir kısıtlama olmaksızın pazarlanabilecek ve satılabilecektir.

İlgili düzenlemeyle getirilen kısıtlamanın oto galeriler, yetkili bayiler ve araç kiralama firmaları ile ticari faaliyet kapsamında ikinci el otomobil ve arazi taşıtı satışı yapan kişileri kapsadığı anlaşılmaktadır. Dolayısıyla ticari faaliyet kapsamında hareket etmeyen kişiler arasındaki satışlara bir kısıtlama gelmediği görülmekte olup bu düzenlemenin beklenen faydayı sağlayıp sağlamayacağı ilerleyen günlerde ortaya çıkacaktır. Sağlıklı ve huzurlu günler dilerim.

Yorum
Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu