850 Millik Hayat Yolculuğu

İtalya’da 17 yıl önce markalanarak denize bırakılan caretta caretta, 850 deniz mili (1574 kilometre) mesafedeki İztuzu Plajı’na gelerek yumurtalarını bıraktı.

İtalya’da 17 yıl önce markalanarak denize bırakılan caretta caretta, 850 deniz mili (1574 kilometre) mesafedeki İztuzu Plajı’na gelerek yumurtalarını bıraktı.

İtalya’nın Lampedusa Adası’ndaki rehabilitasyon merkezinde 17 yıl önce markalanarak denize bırakılan caretta caretta, 850 deniz mili uzaklıktaki İztuzu Plajı’na yumurtalarını bıraktı.

Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’nce (DEKAMER) ekibi, tarafından yuva kafeslenerek koruma altına alındı.

İTALYA’DAN İZTUZU PLAJI’NA GELDİ

DEKAMER’den yapılan açıklamada, Dalyan kumsalında yuva yapan iribaş deniz kaplumbağasının rehabilitasyon merkezleri ile göçmen türler için uluslararası işbirliğinin önemini hatırlattığına vurgu yapıldı.

Caretta Caretta’nın yumurtlama videosunun da yer aldığı sosyal medya paylaşımında şu ifadelere yer verildi; “Kaplumbağa bundan 17 yıl önce İtalya’nın Lampedusa Adası’ndaki rehabilitasyon merkezi sorumlusu ve arkadaşımız Daniela Freggi tarafından markalanmış ve denize bırakılmış. O zaman 44 santimetre kabuk boyuna sahip, ergenliğe hazırlanan bir kaplumbağayken bugün 76 santimetre kabuk boyunda yetişkin ve sağlıklı bir dişi olarak Dalyan İztuzu Kumsalına yumurtalarını bıraktı. O gün İtalya’daki dostlarımız sayesinde kurtarılan kaplumbağanın yuvasını bugün ekibimiz ve gönüllülerimiz koruyor.”

YUVALAR KORUMA ALTINDA

Nesli tehlike altında bulunan caretta carettalar, İztuzu sahiline yumurtalarını bırakmaya başladı. Caretta Carettalar, yumurtalarını kazdıkları 50-60 santimetrelik çukurlara bırakıyor. Yavrular, yumurtadan yaklaşık 50 gün sonra çıkarak denize ulaşacak.

Caretta Carettaların yumurtlama döneminde sorun yaşamaması için ise DEKAMER çeşitli önlemler alıyor. Gönüllü gençler sahilde gece boyu nöbet tutuyor. Yumurtlama anları da yine gönüllü gençler tarafından kayda alınıyor.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı