Ali Arslan Adaylıktan Neden Vazgeçti?

31 Mart 2019’da yapılacak Yerel Seçimler için CHP’de aday belirleme çalışmaları başladı. CHP Genel Merkezi belediye başkan adaylarına yönelik bir genelge yayınladı. Buna göre; yerel seçimlerde aday adayı olmak isteyenler başvurularını 1-19 Ekim 2018 tarihleri arasında yapabilecek. Aday adayı olmak isteyen il, ilçe ve belde başkanları ile yönetim kurulu üyeleri ise 1-12 Ekim 2018 tarihleri arasında görevlerinden istifa edecek. Milletvekilleri, belediye başkanları, belediye meclis üyeleri ve muhtarların adaylık için istifa etmeleri zorunlu değil.

Ortaca’da Belediye Başkanı Hasan Karaçelik tekrar aday olacağını daha önce açıklamıştı. Öteden beri aday olacağını açıklayan bir isim de Mehmet Keza Kundakçı’ydı. Bu hafta İlçe Başkanı Mehmet Sertkaya da partililere aday olacağını açıkladı, bugün de (Cuma) basın toplantısı ile kamuoyuna açıklama yapacak daha sonra da aday adayı olabilmek için ilçe başkanlığından istifa edecek. Sertkaya’ya Osman Gürün’den ve genel merkezden destek bulduğu söylentisini sordum: “Ne Osman bey ne de genel merkezde bir takım isimlerin kimseyle böyle bir ilişkiye gireceklerini düşünmüyorum. Bunlar parti yapısını pek tanımayanların söylentileri olabilir. Pazartesi günü belediye başkanımızı da ziyaret edip aday adaylığım konusunu paylaştım. Başarılar diledi, herhangi bir sorun yok 13 yıldır ilçe başkanlığını yaptığım partimde belediye başkanlığına aday adayıyım, demokratik bir yarış olacaktır.” dedi.

Adı geçen yeni bir isim de eski İlçe Başkanı Avukat İsmail Can Varol; O da önümüzdeki günlerde adaylığını açıklayacağını bildirdi.

            ALİ ARSLAN’IN BÜYÜKŞEHİR ADAYLIĞI

Bir süredir Dr. Ali Arslan’ın da adı Ortaca Belediye Başkan adaylığı için geçmekteydi. Ali Bey’e söylentileri sordum; “Benim de kulağıma geliyor ama öyle bir şey yok. Hasan Karaçelik ya da Mehmet Sertkaya adayken bu arkadaşlarıma karşı aday olmam söz konusu olamaz. Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığını düşünebilirdim ama önseçim olmadıktan sonra onu da düşünmüyorum. Partinin önseçim yapmaması için bir takım nedenler olabilir tabii ama ben önseçime inanırım. İki kere milletvekilli oldum; Birisinde atama birisinde önseçimle aday oldum. Atanma sebebim; 1999 seçiminde birinci sıra adayı olduğum halde partimin baraj altında kalıp milletvekili çıkaramamasıydı. Resmi Önseçim yapılmasını birçok yönden faydalı bulurum; bunlar içinde, aday adayı olup kaybedenlerin yasal olarak artık başka partiden de aday olamayacağı maddesi var. Bu Ortaca için söz konusu olmayabilir ama olabilecek yerler için ciddi bir önlemdir.” dedi.

Ortaca AK Parti’de durum sakin görünüyor. İlçe Başkanı Hakan Fevzi İlhan’ın adayları olduğunu, genel merkezin de öteden beri yereldeki yaklaşıma göre aday belirlediğini, bu seçimde de değişik bir tutum olmayacağı görüşündeler. AK Parti’de Aday olacak ilçe başkanın CHP’deki gibi istifa etmesi zorunluluğu olmadığını belirtiyorlar. Henüz resmi bir ağızdan aday dillendirmiyorlar. Şu anda AK Parti’de adaylık çalışması içinde gördüğümüz tek isim Sahamettin Nazlı.

DALAMAN-KÖYCEĞİZ ADAYLARI

Dalaman CHP’de Belediye Başkanı Muhammet Şaşmaz tek aday gibi görünüyor. AK Parti’de İlçe Başkanı Muhammet Karakuş’un ismi yanı sıra eski Başkan Dr. Beyhan Korkut’un da adı geçmekte.

Köyceğiz CHP’de eski Başkan Salih Erbay’ın yanı sıra İlçe Başkanı Hüseyin Erol, 9 Ekim Salı günü ilçe başkanlığından istifa edip aday adaylığını açıklayacak. Eski İlçe Başkanı Nazmi Ünoğlu’nun da aday adaylığını açıklaması bekleniyor. AK Parti Köyceğiz’de de stabil bir görüntüde; Mevcut Belediye Başkanı Kamil Ceylan’a bir itiraz yok, muhtemelen yeni aday da Kamil Bey.

İYİ Parti, MHP, HDP ve Saadet Partisi’nde aday belirleme konusunda henüz bir hareket göze çarpmıyor. Muhtemelen onlar için genel merkezlerdeki, ittifak vs. konuları gündemde daha öne çıkmış durumda.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı