Amaç bölgeye modern Adalet Sarayı kazandırmak

Ortaca Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Onur Altınışık, ilçedeki gazetecilerle buluştu. Toplantıda, Ortaca ve Dalaman ilçeleri için yeni adliye sarayı ihtiyacı gündeme geldi.

Ortaca Adliyesi’nde bulunan makamında gazetecileri ağırlayan Başsavcı Altınışık, göreve geldiği bir yıllık süreci değerlendirdi.

Adliye’nin Ortaca ve Dalaman ilçelerine hizmet verdiğini hatırlatan Başsavcı Altınışık, görev süresi içinde dosya sayısının azaldığını aktardı.

Uzlaştırma bürosu ile ilgili çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Başsavcı Hüseyin Onur Altınışık, bölge insanında uzlaşma kültürünün yüksek olduğunu söyledi.

Vatandaşları sosyal yönü olan faaliyetlere yönlendirdiklerini vurgulayan Başsavcı Altınışık; “Okullarımıza, kütüphanemize kitap bağışı yapılması, Mehmetçik vakfına, kurumlara yardım yapılması, hayvan barınaklarına bağış gibi yönlendirmeler yapıldı ve olumlu neticeler aldık. Bunu daha önceki görev yerlerimde de denemiş ve başarılı olmuştum. Uzlaşma oranının yüksek olduğu bir bölgedeyiz. Yüzde 60 dosyamız uzlaşmayla neticeleniyor. Kadın ve çocuk bakım evlerinin ihtiyaç listelerini istedik. Bu ihtiyaç listelerini uzlaştırmacılar ile paylaşacağız. Bu ihtiyaçları gidermeye çalışacağız. Denetimli serbestlik ile ortak projelerimiz oldu. Denetimli serbestlik hükümlülerimiz ile yine okullardaki badana, boyama ihtiyaçlarını gidermeyi planlıyoruz.” diye konuştu.

“Modern Adliye Sarayı”

Bölgede cezaevinin sosyal tesislerine çok pozitif bir bakış olduğunu belirten Başsavcı Altınışık; “Cezaevinde hayvancılık alanında yatırım genişletildi. Gelecek sene ise misafirhane bölgesinde bir programlama yaptık. Adliye binasında iyileştirme çalışmalarımız oldu. Güvenlik kapısı ve kamera sistemini elden geçirdik. Ortaca ve Dalaman için yeni bir adliye binasına ihtiyaç var. Her iki ilçedeki vatandaşlarımızın rahatça ulaşabileceği bir yerde olması uygun olacak. Vatandaşlarımız yapılacak modern bina ile işlerini kolaylıkla halledebilecekler.” dedi.

“Adalet dersine farkındalık oluştu”

Orman Haftası kapsamında Dalaman’da fidan dikimi gerçekleştirdiklerine değinen Başsavcı Hüseyin Onur Altınışık, şunları kaydetti; “Adalet Ormanı’nın yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı’nın protokolü kapsamında bir çalışma yaptık. Öğrenci arkadaşlarımızı adliyeye davet ettik ardından konferans düzenledik. Bu çalışmanın ardından seçmeli hukuk ve adalet dersine farkındalık oluştuğunu gözlemledik. Adli yargı yılı 20 Temmuz’da tamamlanacak. Aradan geçen bir senede istediğimiz mesafeyi kat ettik.”

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı