Az maliyet, daha çok yol

Ortaca Belediyesi 2018 yılının ilk 6 ayında ilçe genelinde 35 kilometrelik yol yapım çalışmasını tamamladı. Yılsonuna kadar ise 55 kilometre daha yol yapılması hedefleniyor. Belediyenin kendi tesislerinde üretime başladığından buyana yol yapım çalışmalarında 2 milyona yakın kar ettiği bildirildi.

Ortaca Belediyesi 2017 yılında 670 bin lira yatırımla Arıkbaşı Mahallesinde Taş Kırma Eleme Tesisi kurdu. Tesisin faaliyete girmesinin ardından ilçe sınırları içerisinde yol yapımları için ihtiyacını karşılamaya başladı. Kurulan tesis ile yol yapım maliyeti azaltılarak, daha çok yol yapılması sağlandı. Ayrıca tesisteki üretimden vatandaşların ihtiyaçları da karşılandı

Taş kırma ve eleme işlemlerinin gerçekleştirildiği tesiste, yol yapımı için gerekli ürünlerin üretimi yapılıyor.  Ortaca Belediyesi, yapılan yatırım ile dış tedarikçi firmalara ihtiyaç duymadan malzeme ihtiyacını daha az maliyet ve birden fazla ürün çeşidi ile karşılıyor.

Ortaca Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü asfalt ve yol yapım ekibi, 2018 yılı başından bu yana Dalyan, Arıkbaşı, Fevziye, Bahçelievler, Atatürk, Dalaklı, Güzelyurt, Beşköprü, Dikmekavak ve Yeşilyurt mahallelerinde toplam 145 bin 642 metrekare yol ve asfalt çalışması yaptı. Ekipler Mergenli mahallesinde bulunan 15 bin metrekarelik Sulungur Caddesinin alt temel zemin çalışmasını yapmaya devam ediyor.

Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik, su bazlı asfalt emülsiyonlarına geçilmesi adına 2017 yılında 253 bin 500 lira yatırım ile Asfalt Emülsiyon Tesisini kurduklarını aktardı.

Kurulan tesisler ile daha az maliyetli yol yapım hizmeti gerçekleştirdiklerinin altını çizen Başkan Karaçelik; “Tesis yatırımı ile belediyemiz kendi yol asfalt emülsiyonunu daha az maliyetle üretip sınırları içerisinde daha çok yol hizmeti vermeyi hedefledi.” dedi.

2018 yılının ilk 6 ayında ihtiyaçları olan malzemelerin yüzde 90’lık kısmını kendi tesislerinde ürettiklerini belirten Karaçelik, şunları söyledi; “Elde edilen malzemeler ile yılsonuna kadar hızımızı arttırarak, hedeflediğimiz yol hizmetini tamamlamak istiyoruz. Kendi malzememizi üretmeye başladıktan sonra belediyemiz yol yapım çalışmalarında 1 Milyon 821 bin 706 lira kar etti.”

Yorum
Başa dön tuşu