Baş Başa’nın bu haftaki konukları Dalyan’da triathlon sporuna gönül vermiş iki sporcu…

Spor hayatına Almanya’da başlayan ve aynı zamanda Dalyan’da turizm işletmeciliği yapan Metin Çelik ve yüzme antrenörü Göksu Hıncal Yiğit…

Vietnam savunma sporu ile başladığı spor yaşamını daha sonra triathlon sporuyla devam ettiren Metin Çelik 2010 yılından bu yana Dalyan’da hem turizm işletmeciliği hem spor yaşamına aralıksız devam ediyor.

Çanakkale boğazı..İstanbul boğazı ve Kaş‘tan Meis adasına gidiş dönüş 16 kilometre yüzmüş bir milli sporcu olan Göksu Hıncal Yiğit ile Metin Çelik’in ortak yaşamları olmuş triathlon sporu…

İki konuğuma da aynı soruları yönelttim… Dalyan’da triathloncu daha doğrusu sporcu olmanın artılarını ve eksilerini sordum.

Bugün 53 yaşında olmasına rağmen 150 kilometre durmaksızın bisiklet kullanabilen, 16 kilometre mesafesi bulunan Aşı koyu ile İztuzu kumsalı arasını açık denizde durmaksızın kulaç atarak 6 saatte yüzebilen Metin Çelik Dalyan’da sporcu olmanın avantajları ve dezavantajlarını şöyle anlattı.

Metin Çelik; Triathlon sporunun yaşı yok… Her yaşta yapılabilir. Ben spor hayatıma Almanya ‘da hobi olarak başladım..Savunma sporlarına olan merakım olimpik havuzda kulaç atarak beni bu spora çekti… Oradaki, spor yaşamımı 2010 yılında geldiğim Dalyan’da da devam ettirdim.

Bu sporu düzenli olarak yaz kış yapıyorum…  Dalyan bu sporu yapmaya çok elverişli bir yer fakat alt yapı olarak noksanları var. Dalyan ayrıca bu sporla ilgilenen kulüpler için antrenman yapmaya uygun bir bölge fakat bazı düzenlemelerin yapılması gerekiyor…

Ersin Turan; Milli yüzücü Göksu Hıncal Yiğit’de bölgedeki tesis eksikliğinden yakınıyor.. Bir yarışma olduğunda hazırlık için Marmaris’e gitmek zorunda kalıyorum… Diyor…

Göksu Hıncal Yiğit; Bizim gibi spor yapanların en önemli ihtiyacı yarı olimpikte olsa bir yüzme havuzunun olması… Fakat ne yazık ki bize en yakın havuz Marmaris’te var ve 1 buçuk saat antrenman yapmak için yarım günümü araç kullanarak heba etmek zorunda kalıyorum

Ersin Turan; Yüzme bisiklet ve koşu sporunun tek çatı altında toplandığı triathlon sporunda Metin Çelik’te sıkıntılarını dile getirirken bölge insanının bu konuda duyarlı olması gerektiğini vurguluyor.

Metin Çelik; Genelde koşu ve bisiklet ile ormanlık alanlar da yaptığım antrenman sırasında gerek araç kullananların, köy yollarında traktör kullananların spor yapan bizlere saygılı davranmalarını bekliyorum. Bu yüzden çok sorun yaşıyorum.

Bisiklet sporu yapan sporculara araç ile yaklaşırken onları zor durumda bırakmamak için temkinli olmak gerekiyor…  Arkadan yaklaşırken gelişi güzel korna çalınmaması gerekir. Yolda sıkıştırılmaması gerekir. Fakat maalesef bazı sürücüler bu kurallara hiç mi hiç uymazken bisiklet sürücülerine veya koşu antrenmanı yapan sporculara tamamen kuralsızca davranıyor. Sürücüler bizim gibi spor yapan kişilerin varlığını kabullenmiyor.

Ormanlık alanlarda gelişi güzel ve hiçbir uyarısı olmadan bırakılan arı kovanları bile bu sporu yapan bizler için tehlike arz ediyor. Uyarı levhası olmayan orman yollarında birden bire arıların hücumuna uğrayan ve arı sokmasına alerjisi olan birçok sporcu arkadaşımın ölümden döndüğüne şahit oldum. Dalyan aslında bu sporlar için çok elverişli bir bölge ..Fakat bu tedbirlerin kesinlikle alınması gerekiyor..

Ersin Turan; Dalyan’da küçük yaştan itibaren çocukları spora teşvik etmek için ne yapılmalı diye Göksu Hıncal Yiğit’e sordum…

Göksu Hıncal Yiğit; Devletinde bu konuda imkanlar dahilinde de olsa bir yüzme havuzu olması gerekir. Burada çocuklara yüzme kursu vermek için özel tesislere yöneliyoruz. Zaten onların da havuzları sadece kendi ihtiyaçlarına göre dizayn edilmiş. Böyle bir turizm bölgesinde yüzme sporunu maalesef geniş bir kitleye yayamıyoruz.

Ersin Turan; Sporcu kişiliğinin yanı sırra çevreci yönüyle de bilinen Metin Çelik şöyle devam ediyor..

Metin Çelik; Yaz kış demeden yıllardır dağ, tepe, bayır bucak antrenmanlarıma devam ediyorum.  Gelecek nesillere bırakacağımız doğanın insanlar tarafından kirletilmesine içim sızlıyor. İnsanlar tabiata ve doğaya karşı neden bu kadar duyarsız davranıyor bir türlü anlam veremiyorum.

Ersin Turan; Dalyan’da Eko Turizm ve Eko Tarım… İkisi de bu bölgede yapılabilen fakat bilinçli bir şekilde yapılmadığından yakınan Metin Çelik o yüzden bu bölge de kış turizmin de bir canlılık yok diyor..

Metin Çelik; Bazı sportif etkinlikleri yapılıyor fakat etkinlikler yapıldığıyla kalıyor. Yapılıyor bitiyor. Oysa bölgede devamlılığı olan bu spor dalına önem verilmeli. Dışarıdan antrenman için spor kulüpleri bölgeye getirilmeli. Fakat en başta bu sporun alt yapısı hazır olmalı. Bölgenin bu spora hazır hale getirilmesi gerekiyor. Koşan ve bisiklet sporu yapan sporcuları araba ile arkadan sıkıştırırsan onları kabullenmeden trafikte zor durum da bırakırsak bu kulüpleri ikinci kez bu bölgeye getiremeyiz.

Ersin Turan; Bu hafta Baş Başa’nın konukları Dalyanın iki önemli ismiydi… Hemen hemen aynı soruları yönelttim bu sporcu arkadaşlarımıza… Ortak sorulara aynı cevapları verdiler. Sporun her yaşta yapılabileceğini fakat zevk için yapılan sporun da dış etkenler tarafından eziyete dönüşmeden yapılması gerektiğini vurguladılar.

Baş Başa’nın sonunda bende buradan sporcu arkadaşlarımız ve ayrıca hepimiz adına sürücülerden önemle rica ediyorum… Araç kullanırken sporcu arkadaşlara lütfen, ama lütfen duyarlı olun… Yollar sadece sürücülerin değil.

Gelecek hafta başka bir konuda başka bir konukla sizlerle tekrar buluşmak dileğiyle…

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı