Başkan Hasan Karaçelik; “İztuzu’nun işletmesini bakanlıktan talep ettik”

Gazeteci Ersin Turan ve Güneyege Haber Baş Başa köşesinde, Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik ile 10 yılın son röportajını yaptı. 

Röportajda Karaçelik, başkalarının vaatleri beni ilgilendirmiyor. Beni Ortaca halkı ilgilendiriyor. İki üç önemli projemiz var. Başlama safhasına getirdik. Sarıgerme. Dalyan pazaryeri. Dalyan eski pazaryeri.  Ortaca halkı devam derse ilk işimiz bu projeleri başlatmak olacak dedi. 26 Ocak 2018’de ilk röportajımızda kendisine “tekrar aday olacak mısınız ?”  diye sormuştum.

“EVET” demişti Karaçelik…  

“Pişman mısınız” diye sordum… “Ortaca halkına karşı her zaman dürüst oldum. Beni onlar var etti. Son kararı da Ortaca halkı verecek” dedi.

Ersin Turan: Neden bir dönem daha başkanlık yapmak istediniz?

Hasan Karaçelik: Geçen beş yılda yapmayı planladığımız bazı projelerimizi Büyükşehir yasasının getirdiği ekonomik zorluklar nedeniyle hayata geçirmekte zorlandık. Yasa ile birlikte su, hal, garaj gelirlerimizin yanı sıra ana yollardaki esas ticari merkezlerin olduğu yerlerdeki ilan ve reklam gelirlerimiz de gitti. Üstelik iller bankasından bize ayrılan paranın yüzde 40’ı direk kaynağından kesilerek Büyükşehir yasası gereği büyükşehir belediyesine aktarılıyor. Bu nedenle ekonomik olarak ciddi zorluklar yaşadık. Önümüzdeki 5 yıllık süreçte hedeflediğimiz projeleri hayata geçirerek Ortaca’ya yeni bir kimlik kazandırmak arzusundayız.

Ersin Turan: Tekrar vatandaştan yetki alırsanız ilk gerçekleştirmek istediğiniz proje nedir? 

Hasan Karaçelik: Öncelikle Sarıgerme’de düşündüğümüz aqua parkı, yüzme havuzları, tenis kortu, lokantası, kafeteryası, yürüyüş yolları ile birlikte Sarıgerme ve Ortaca’ya yeni bir çehre kazandıracak 10 milyonluk proje var. Dalyan’da mutlaka eski Pazar yerinin olduğu alana el sanatları, el ürünlerinin satılabildiği içinde balık hali olan bir yer düzenleyeceğiz. 

“SAMİMİ BULMUYORUM”

Ersin Turan: İztuzu işletmesinin bırakılmasında bazı söylentiler oldu, belediye olarak hatanız var mı? 

Hasan Karaçelik: Bu konuda söylenti çıkaranlar o süreci içtenlikle izlememiş kişilerdir. Ben bunu rahatlıkla söyleyebilirim. Orada soğukta karda kışta bir yıla yakın mücadele eden, yılbaşında insanlar eğlenirken o çadırda direniş yapan insanların mücadelesine ciddi saygısızlıktır. Bu yörenin insanı gece gündüz demeden sahil için mücadele etti. Ben bu tür söylenti çıkaranları samimi bulmuyorum. Zira oranın ihaleye çıkarılması gerekirken kurban pazarlığı yapar gibi birilerine peşkeş çekildiğini ve Ortaca halkının direnişi sonucu üniversiteye verilmek zorunda kalındığını herkes biliyor.

“İZTUZU’NUN İŞLETMESİNİ İSTEDİK”

Ersin Turan: Plajın işletmesini belediyenin tekrar alma şansı var mı?

Hasan Karaçelik: Biz bakanlıktan plajı tekrar talep ettik. Çünkü üniversite ile yeniden sözleşme imzalamadıklarını biliyoruz. Çevre Bakanlığı’na yazı göndererek kiralamak istediğimizi ilettik.

BÜYÜKŞEHİR YASASI ZOR DURUMDA BIRAKTI

Ersin Turan: Büyükşehir yasası ile yapmak istediğiniz projeler etkilendi mi?

Hasan Karaçelik: Geçen dönem Ortaca’ya kanalizasyon yaptık. 165 kilometre Ortaca’yı kazdık. Ortaca’ya artırma yaptık. Kazdığımız yolların tamamını yeniden asfalt ve parke yaptık. Paramız vardı yaptık. Ama bu dönemde gerçekten ekonomik imkansızlıklar nedeni ile ki bu yasadan iktidar partisinden belediye başkanı arkadaşlarımızda şikayetçi. Bu yasa gerçekten ilçe belediyelerinin elini kolunu bağlıyor. Bu yüzden yeni proje üretmeyi bırakın bazı belediyeler personel maaşlarını ve sabit giderlerini ödemekte zorlanıyorlar. Bazı art niyetli söylemler oluyor, kim gelirse gelsin bu yasayla idare edecek.

“POLEMİĞE GİRMEM, AMACIM YAŞAM KALİTESİNİ YÜKSELTMEK”

Ersin Turan: Diğer adaylarla hiç polemiğe girmediğiniz kimseye cevap vermiyorsunuz neden?

Hasan Karaçelik: Ülkemizde siyaset tarzı. Siyaset yapanların birbirlerine laf geçirme sanatı haline geldi. Genel siyasete baktığımızda halkın ekonomik ve sosyal taleplerini hiç dile getiren yok. Liderler birbirlerine laf geçirmekle meşguller. Ben siyaseti liderlerin bir birine laf geçirme sanatı olarak değil, halkın geçim kalitesini yükseltme sanatı olarak görürüm. Onun içinde polemiklere girmem. Siyaset yapma tarzımda bu değildir. Çünkü benim yerel yönetici olarak görevim bölge halkının yaşam kalitesini yükseltmektir.

“ORTACA’NIN DEMOKRASİ KÜLTÜRÜ YÜKSEK”

Ersin Turan: Sayılı günler kaldı, ilçedeki seçmenlere neler söylemek istersiniz?

Hasan Karaçelik: 10 yıl önce bir sözüm vardı, 30 Mart sabahı Ortacalı bir birinin yüzüne bakabilsin demiştim. 10 yıldır Ortacalı bir birinin yüzüne çok rahat bakabiliyor. 10 yıldan bu yana demokrasi kültürü yüksek bir Ortaca’da yaşıyoruz. 31 Mart’tan sonra inşallah Ortacalı bir birinin yüzüne rahat bakabilecektir. Bunun demokratik bir yarış olduğu bilinciyle hiç birbirini kırmadan dökmeden yaşamlarına devam edecektir diye düşünüyorum.

“İSİMLER ÜZERİNDEN SİYASET YAPMAM”

Ersin Turan: Muğla Büyükşehir Belediye seçimi için ne düşünüyorsunuz?

Hasan Karaçelik: İsimler üzerinden hiç siyaset yapmadım. Ama şunu önemsiyorum Muğla Büyükşehir’de inşallah seçilen belediye başkanı ilçelerdeki seçilmiş belediye başkanları ile ilimizi yönetir. Bizim tek dileğimiz bu.

“MECLİS LİSTEMİZ PIRIL PIRIL”

Ersin Turan: Meclis üyelerinizi seçerken nelere dikkat ettiniz?

Hasan Karaçelik: Meclis üyelerini seçerken toplumdaki bilinirlikleri, geçmişlerinde herhangi bir şaibenin olmaması gibi konulara dikkat ettik. Meclis adaylarımızın toplumda karşılığı olan arkadaşlarımız olduğunu biliyorum. Gerçekten meclis listemiz pırıl pırıl arkadaşlardan oluşuyor bunun karşılığını da toplumda görüyoruz.

PARTİ AYRIMI GÖZETMEKSİZİN EŞİT MESAFEDE, EŞİT HİZMET

Ersin Turan: Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Hasan Karaçelik: Bir 5 yıl daha Ortaca halkının hizmetinde olacağımızı biliyorum. Gelecek 5 yılda siyasi parti ayrımı gözetmeksizin. Herkese eşit mesafede, barışık bir Ortaca’da yöneticilik yapmaya devam edeceğimizden hiç kimsenin kuşkusu olmasın.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı