üstbilgi relşam

Başkanlardan fırtına uyarısı

Ortaca, Dalaman ve Köyceğiz Belediyeleri, Pazar günü etkili olması beklenen tropik fırtına dolayısıyla vatandaşları uyardı.

Belediyelerce 30 Eylül Pazar günü Muğla’yı da etkisine alacağı tahmin edilen tropik fırtına konusunda vatandaşlar uyarılarak, gerekli tedbirlerin alınması istendi.

Satır İçi Makale

Fırtına ve yağışın oluşturacağı çatı uçması, ağaç ve direklerin devrilmesi, ulaşımda aksamalar, sel baskını ve benzeri olumsuz şartlara karşı vatandaşların dikkatli olmaları gerektiği vurgulandı.

– Başkan Karaçelik; “Alabileceğimiz önlemleri aldık”

Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik, “belediye olarak alabileceğimiz önlemleri aldık. Su taşkını olabilecek yerler kontrol edildi. Menfezler kontrol edildi, iş makinaları ve gerekli personel bu gece itibari ile hazır bekleyecek. Vatandaşlarımızın da dikkat olmasını önemle rica ediyoruz.” diye konuştu.

– Başkan Şaşmaz; “Olası bir tehlike için tedbirlerimizi aldık”

Dalaman Belediyesinde, Meteoroloji Müdürlüğünce yapılan açıklamanın ardından acil durum toplantısı düzenlendi. Başkan Şaşmaz, yönetimindeki toplantıda daire müdürleri ile alınması gereken tedbirler masaya yatırıldı.

Dalaman Belediye Başkanı Muhammet Şaşmaz, “Meteorolojiden aldığımız bilgilere göre Dalaman ve Ege bölgesinde kasırga olabileceği söylenmekte. Belediye olarak ilçemizde yaşanması muhtemel kasırganın en az zararla atlatılabilmesi amacıyla müdürlerimizle acil toplantı yaptık. Gerekli önemleri belirledik ve uyguluyoruz. İnşallah çok büyük bir sıkıntı yok. Vatandaşlarımızın da duyarlı olmasını istiyoruz.” şeklinde konuştu.

– Başkan Ceylan; “Tedbirlerimizi aldık, vatandaşlarımızın duyarlı olmasını rica ediyoruz”

Köyceğiz Belediye Başkanı Kamil Ceylan; “Belediye olarak alabileceğimiz önlemleri aldık. Vatandaşlarımıza gerekli duyuruları yaptık. Vatandaşlarımızın duyarlı olmasını istiyoruz. En büyük temennimiz can ve mal kaybı yaşanmaması.” dedi.

– Fırtına

Yapılan son değerlendirme ve analizlere göre Orta Akdeniz’de oluşması beklenilen alçak basınç merkezinin derinleşerek şiddetini arttırması ve tropik fırtınaya dönüşmesi tahmin ediliyor. Orta Akdeniz’de oluşması beklenen fırtınanın hafta sonu ise doğuya doğru hareket etmesi bekleniyor.

Farklı tahmin senaryolarında fırtınanın şiddeti ve yeri konusundaki belirsizlikler halen devam ediyor. Bununla birlikte fırtınanın Güney Ege bölgesini (Muğla Geneli) etkilemesi durumunda, 30 Eylül pazar günü, rüzgar hızının güney yönlerden 100–120 kilometre/saate ulaşması ve şiddetli yağış olması bekleniyor.

Yorum

Makale İçeriği Altı
Makale altı
Yorum altı
Başa dön tuşu