BAŞÖĞRETMENİMİZ

Atatürk’e  Bakanlar kurulu “ Millet Mektepleri Başöğretmenliği” unvanını 11 Kasım 1928’ de yaptığı toplantıda vermiş ve bu unvan, 24 Kasım’da Millet Mektepleri Talimatnamesi’nin yayımlanması ile resmileşti..

Atatürk’ün doğumunun 100. Yılı olan 1981 senesinde Türkiye’de ilk kez kutlanan  ÖĞRETMENLER GÜNÜ için bu tarihin belirlenmesinin sebebi ; Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmenliği görevini kabul ettiği tarihin 24 Kasım 1928 oluşudur…

Öğretmenler günü bu nedenle biz öğretmenler için “onur günüdür.”

Atatürk öğretmenlerin Başöğretmenidir..

Eğitim Ocağının piridir..

Atatürk ile birlikte aynı ocağın neferi olmak bizler için en önemli şereflerdendir. Büyük Türkiye Ülküsü için onun gösterdiği yolda yılmadan, usanmadan, vazgeçmeden yürümek , çocuklarımızı ve gençlerimizi aydınlık  ve barış dolu günlere hazırlamak, vatan sevdası, milletimize hizmet aşkı ile kendimizi ülkemizin geleceğine ADAMAK ve ADANMIŞ HAYATLARIN sahibi olmak insan denilen varlığın başına gelebilecek en güzel hayattır, kaderdir ve nasiptir…

Allah’ın sevgili kullarındanmışım ki öğretmen oldum.

Bin defa dünyaya gelsem yine de bin defa öğretmen olmak isterim…

Öğretmenlik;  peygamberlik mesleği, Atatürk’e yol arkadaşlığı ..

Bu nedenledir ki her öğretmenler günü benim için dini ve milli bayramlarımız heyecanı gibi hazırlandığım gündür. Meslek hayatım boyunca hep bu hisle bu güne uyandım. Bu günde aynı heyecandayım ama bu sefer yüreğim buruk, hüzünlü ve acılı..

Kasım ayı içinde yaşanan terör olayları ve bombalar yüzünden iki öğretmenimizi ve küçücük çocuklarımızı teröre kurban verdik. Şehitlerimiz var.. acımız büyük, boynumuz bükük..

Savaşlarda bile HASTANE, OKUL ve İBADETHANE asla bombalanmaz…

Terör örgütü ve mensupları o kadar insanlıktan çıktılar ki bu insani kuralı hiçe sayarak okullara ve sivillere bombalar yağdırarak İNSANLIK SUÇU işlemekten kaçınmadılar. CANAVARLAŞTILAR…

Öğretmen ve çocuklar BAHAR gibidir. Baharın müjdecisi gibidir. Okullar cennete açılan kapılar , okullar ise cennet bahçeleridir. Silahlar, bombalar, ölümler cennete yakışmadı.. Şen seslerin olması gereken bahçelere korku çığlıkları ve ölümün feryatları, ağıtları düştü..

Bu nedenle bu öğretmenler günü benim için çok hüzünlü geldi… Bu yıl neşe ve çoşkuyu yüreğim hissetmiyor. Şehit öğretmenlerimizi ve küçücük çocuklarımızı hayattan koparan canileri lanetliyorum. İnsanlıktan nasibini almamış bu canilerin biran önce Türk milletinin gazabı ile cezasını bulmasını diliyorum.. Şehitlerimizin ailelerine sabırlar diliyorum ve acıları acımızdır…

Başta Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk Gazi Paşamız olmak üzere ebediyete intikal etmiş Türkiye sevdalısı tüm öğretmenlerimize Allah’tan Rahmet diliyorum. Görevleri başında vazifelerini ifa eden değerli meslektaşlarımıza da Eğitim ve Öğretim hayatlarında başarılar diliyorum..

Barışın, huzurun ve umudun olduğu günler de Öğretmenler gününü daha coşkulu kutlamak dileğiyle öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum..

Yorum

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu