Bekleyiş Sürüyor!

Mahalli İdareler Seçimleri öncesi AK Parti’nin, Cumhurbaşkanı ve Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan belediye başkan adayı 24’ü büyükşehir, 50’si il olmak üzere 74’übuldu. 24 Ekim’de 105, 14 Kasım’da ise 147 adayın ismini kamuoyuyla paylaşan CHP, 6 Aralık’ta gerçekleştirilen Parti Meclisi (PM) toplantısında 212 belediye başkanının ismini belirledi. Son açıklanan 212 adayla beraber bugüne kadar toplam 464 aday belirlendi. CHP’de toplamda 8 büyükşehir belediye başkan adayı açıklanmış oldu.

Ak Parti’de Muğla Büyükşehir ve ilçelerin adayları açıklanmadı. Köyceğiz Belediye Başkanı Kamil Ceylan’ın ikinci dönemine kesin gözüyle bakılırken, Ortaca ve Dalaman’da ilçe başkanları Hakan Fevzi İlhan ile Muhammet Karakuş adaylık için istifa etti.

Muğla’da, Ak Parti’nin, ittifak jesti çerçevesinde Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) adayını destekleyebileceği konuşulmaya başlandı. Siyasi kulislerde CHP’den aday gösterilmeyen Mehmet Kocadon’un ve MHP’den Milletvekili adayı da olan Hacı Çelik’in aday gösterileceği söylentisi yayıldı.

Ayrıca, CHP ile İyi Parti arasında devam eden ittifak görüşmelerine Muğla’da dahil edildi. İttifak kapsamında İyi Parti, Muğla’da aday çıkarmayacak, CHP’nin adayını destekleyecek.

CHP 6 İSİMLE DEVAM ETME KARARI ALDI

Yerel seçim hazırlıkları kapsamında bugüne kadar 464 adayını belirleyen CHP’de, çok sayıda yeni adayın 24 Aralık Pazartesi günü toplanacak PM’den sonra açıklanması bekleniyor.

CHP Muğla’da, 6 mevcut belediye başkanı ile yola devam etme kararı aldı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun tarafından açıklanan listeye göre; Muğla Büyükşehir’de Osman Gürün, Dalaman’da Muhammet Şaşmaz, Menteşe’de Bahattin Gümüş, Milas’ta Muhammet Tokat, Ula’da Ümit Karaarslan, Datça’da Gürsel Uçar tekrar aday gösterildi. Kavaklıdere’de ise Kenan Ay, aday oldu.

Bugüne kadar 464 belediye başkan adayını belirleyen CHP’de, 24 Aralık Pazartesi günü yeniden toplanacak PM’de, Ortaca, Köyceğiz, Fethiye, Seydikemer, Marmaris, Yatağan ve Bodrum adaylarının açıklanması bekleniyor.

CHP’den Ortaca’da Hasan Karaçelik, Mehmet Sertkaya, İsmail Can Varol, Mehmet Keza Kundakçı’nın, Köyceğiz’de Salih Erbay, Hüseyin Erol, Nazmi Ünoğlu’nun aday adayı olduğu, Ak Parti’de iki ilçe başkanı Hakan Fevzi İlhan ve Muhammet Karakuş’un istifa ettiği, Dalaman’da Ömer Turgut, Fatma Çalkın, Ayhan Günay’ın aday adayı olduğu “Sakaraltı” siyasetinde gergin ve sessiz bekleyiş sürüyor.

Yorum

Başa dön tuşu