Bilgehan Bilge’nin Tıbbı

Pandemiler kimileri için yakınlarını kaybetmek demek, kimileri için ekonomik zorluklar, bilinmezler, kimileri için laboratuvarlarda sabahlamak demek; kimileri içinse paraya para katmak, meşhur olmak demek. Bugünkü konumuz meşhur olmak için halkın sağlığıyla “bile bile” kasıtlı bir şekilde oynayanlar: Hayır Oytun Erbaş’tan bahsetmiyorum, Canan Karatay’dan ya da Soner Yalçın’dan da bahsetmiyorum. Onlar geride kaldı. Bu hafta konumuz onlardan boşalan yeri doldurmaya çalışan Bilgehan Bilge, Ümit Aktaş, Neva Çiftçioğlu ve diğerleri…

Bilgehan Bilge ile başlıyoruz bu hafta. Kendisi bir hekim. Bilimsel çalışmalarla, laboratuvarla yolu ömrünün herhangi bir noktasında kesişmemiş. Sosyal medyada her gün onlarca gönderi atıp aşıların “işe yaramadığını” anlatıyor. En çok sevilen ve paylaşılan bir tweet’ini inceleyelim. Diyor ki Bilgehan Bilge “mutasyonlar sürekli spike proteini üzerinde oluyor, aşılar da koronavirüsün spike (giysi) proteinlerini tanıtıyor, bu nedenle aşılar mutasyonlara karşı etkisiz kalacak, boşuna aşı yapıyorlar”. Peki bu doğru mu?

mRNA aşılarına aşina ortalama bir doktorun bile bildiği mRNA aşı mekanizması şöyle çalışır: mRNA vücutta diğer mRNA’lar gibi ribozomlardan sentezlenir. Ribozomdan çıkan spike proteini proteozom denilen bir yapı sayesinde küçük parçalarına ayırır. Bu epitope diyebileceğimiz küçük parçalar tüm Türkiye’nin en sevdiği organel olan, ortaokul biyoloji ders kitabında bile adı geçen endoplazmik retikuluma gider. Spike proteini parçaları burada MHC adındaki, bağışıklık sistemine kime karşı dikkatli olmasını gösteren moleküllere bağlanır. Bu sayede bağışıklık sistemi Spike proteinini her açıdan (alttan, üstten, sağdan, soldan) tanıma fırsatı olur. BioNTech aşısının hem yüksek düzeyde hem de farklı varyantlara karşı koruyucu olmasının temelinde bu yatar. Spike proteini mutasyona uğrar ama en çok mutasyona uğradığı delta varyantında bile yüzde birlik bir kısmı mutasyona uğrar. Zaten bir anda çok mutasyona uğrarsa gidip bizim hücrelerimize bağlanamaz. Ama vücut Spike proteinini bir bütün olarak değil bir parça parça tanıdığı için aşıların mutasyona uğramayan kısımları virüse karşı koruma için yeterlidir. Zaten BioNTech aşısının, hem Wuhan, hem 17 mutasyonlu İngiliz varyantına, hem Kaliforniya varyantına karşı benzer seviyede koruma sağlamasının altında yatan temel sebep de budur. BioNTech aşısının en zorlu imtihanı olan delta varyantı üzerindeki etkisi ile ilgili farklı raporlar gelmeye devam etse de hastaneye yatış oranlarını en kötü rapora göre bile %92 oranında engelliyor. Ama zaten yüksek olan bu koruma oranlarını yukarı çekebilmek için varyantların kullanıldığı yeni nesil aşılar hazırlanacaktır.

Şimdi tekrar Bilgehan Bilge’ye dönelim. Bu en temel mRNA aşı mekanizmasını Bilgehan Bilge’nin bilmemesine, o kadar cahil bir doktor olmasına imkân var mı? Kesinlikle yok. Türkiye’de tıp eğitimi bu kadar bilgisiz kalitesiz doktorlar yetiştirecek kadar ölmedi daha. Peki Bilgehan Bilge “bile bile” neden yalan söylüyor bunun cevabını ben de merak ediyorum. Bunu anlamak için 29 Haziran 2021 tarihinde Bilgehan Bilge’ye e-mail yoluyla ulaşıp “basında yer alan sözlerinin arkasında durup durmadığını” sordum. Aradan geçen sürede Bilgehan Bilge sessizliğini koruyor.

Salt kötülük yapmak için mi, para kazanmak için mi, pandemiden zevk aldıkları için mi, başka bir nedenden dolayı mı Bilgehan Bilge, Ümit Aktaş, Neva Çiftçioğlu sosyal medyada, televizyonlarda insanları korkutmaya ve sağlıklarıyla oynamalarına devam ediyor, bilmiyorum. Ama hukuki olarak insan hayatıyla oynamanın bir cezası vardır diye umuyorum. O vakte kadar hepinize mutlu, neşeli, bir temmuz haftası dilerim. Sevgiler, saygılar, Almanya’dan selamlar. @velivuraluslu

Yorum

Başa dön tuşu