BİR ÜNİVERSİTE NASIL BAŞARILI OLUR

MUĞLA ÜNİERSİTESİ REKTÖRÜ Sn. Harmandar’ın görevinin sona ermesi ile 49 hocamız rektörlük için müracaat etmiş olup TÜBİTAK bağlantılı çalışmaları olan Muğla Üniversitesi Kimya mühendisliği bölümü genç hocası Prof. Hüseyin Çiçek rektörlüğe atanmıştır. Muğla halkımıza ve üniversite camiamıza hayırlı olsun.

MSKÜ REKTÖRLÜĞÜNE ATANAN Prof. Hüseyin Çiçek, kendi ekibini oluşturmak için rektör yardımcısı olarak Prof. Dr. Bakiye Uğur ve Prof. Dr. Adnan Çevik hocamızı atamıştır. Sn. Adnan Çevik hocamız MSKÜ değişik kademlerinde müdürlük ve yöneticilik görevleri yapmıştır.  Sn. Rektörümüz rektör danışmanı olarak da yine araştırmacı Doc. Dr. Ali Demirak hocamızı atamıştır. Ali Demirak hocamız 2011 yılından beri Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürlüğü görevini yürütmekte olup araştırmacı ve yenilikçi bir kimliğe sahiptir.

PROF. ADNAN ÇEVİK hocamızın Rektör yardımcılığına ve Doc. Dr. Ali Demirak hocamızın rektör danışmalığına atanması ile Sn. rektörümüzün mükemmel bir ekip oluşturmakta olduğu anlaşılmaktadır.  İyi lider, iyi ekip, iyi yönetim başarı demektir. Adnan Çevik hocamız daha önce Dalaman MYO müdürlüğü yapmış olup, o ara Dalamana Havacılık mühendisliği alınması talebimiz üzerine konuyu o zamandaki yönetim kurluna ve senatoya taşıyarak 4 yıllık Dalaman Sivil Havcılık Fakültesinin ( Y.O) alınmasında çok gayretleri olmuştur. Hocamız atılımcı, inovatif, kreatif, proaktif,   agresif, girişken yönleri ile el attığı her konuda başarılı sonuçlar elde eden birisidir.

ÜNİVERSİLERİN AMACI NEDİR?    Üniversitelerin birinci amacı öğlecilerine mesleğinde başarılı eğitim-öğretim vererek iş sahalarınca tercih edilen mezunlar yetiştirmektir.  Vakıf üniversiteleri genelinde paralı eğitim üniversiteleri olup mezunlarını donanımlı kılmak için çift anadal diploması vaat etmekte ve öğrencilerinin çeşitli sertifikalar ve önemli belgeler almasını sağlamaktadır.

ODTÜ, BOGAZİÇİ, İTÜ gibi devlet üniversitesi mezunları en çok tercih ediliyor olup, Vakıf Üniversitelerinden Bilkent, Koç, Sabancı Üniversiteleri mezunları da önü çekmektedir. Muğla Üniversitesi Türkiye Üniversite sıralamalarında 45-50 sıralardadır. Kaç yıldır da sıralamada hiç ilerleme kat edememiştir. Muğla Üniversitesi eğitim-öğretim şeklini değiştirerek, eğitim kalitesini arttırarak öğrencinin daha mezun olmaz tercih edilmesini sağlamak zorundadır.

İlgili Makaleler

ÜNİVERSİTELER DE BiR İŞLETMEDİR VE HİZMET ÜRETEN BİR KURUMDUR.  Üniversitelerin en önemli ürünleri başarılı, kolay iş bulabilen öğrencileridir. Üniversite,  ürünü olan öğrencisi iş piyasasında kariyer tercihinde diğer üniversite mezunlarına göre ön sıralarda tutmak zorundadır.  Muğla Üniversitesi tercih edilen, donanımlı, başarılı mezunlar yetiştirmeye başladığı zaman, Üniversitenin de Türk toplumunda bilinirliği-saygınlığı –marka değeri artacak ve öğrenciler tarafından üniversite sınavları puanında giriş tercihinde üst puanlara doğru yükselecektir.

ÜNİVERSİTELER ÖĞRENCİLERİNİN HER TÜRLÜ GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAK ZORUNDADIR.  Üniversite içinde PKK yanlılarının veya aşırı sol, aşırı din yanlılarının hâkimiyet kurmaları kabul edilemez. PKK nın üniversitelerden yıllarca öğrenci devşirdiği herkesçe bilinmektedir.  Kimse iş sahibi olsun diye üniversiteye gönderdiği evladının eğitimini bırakıp PKK katılmasını ve aşırı sol veya dinci akımlara kapılmasını istemez. Birkaç sene önceki dönemlerde Muğla üniversitesindeki PKK ve aşısı sol hâkimiyeti herkesçe bilinmektedir. Muğla’da PKK lı örenci faaliyetleri şehir içi sokaklara kadar taşmıştır.  Üniversitelerimiz yeterince özerktir ve özgürdür. Ama terörist destekçisi veya terörist planlayıcısı, öğrencilere terör liderliği yapan öğretim üyelerinin Muğla’da olması kabullenilemez. Üniversiteler öğrencilerin can ve mal güvenliği yanında uyuşturuculardan da uzak tutmalıdır

ARTIK GÖZÜMÜZ ARKADA KALMAYACAK.  Rektör hocamız Prof. H. Çiçek, TUBİTAK bağlantılı araştırmacı bir kişidir.  Danışmanı hocamız A. Demirak, müthiş bir araştırmacı, fikir dolu, çalışkan bir şahsiyettir.  Dalaman Kocagöl balık varlığının eski canlılığına kazandırılması için Dalaman Çevre ve Turizm Derneğine çok mükemmel bir proje sunmuştur.  Ancak kaynak teminindeki zorluklar nedeniyle proje gerçekleştirememiştir. Üniversite, Muğla’nın doğal kaynaklarını, ekolojisini, çevresini, tarihi ve kültürel varlıklarını tespit etmek, korumak ve geliştirmek zorundadır. MUĞLA ÜNİVERSİTESİ, Muğla’nın denizlerle bağlantılı göller olan lagünlerden ölmekte olan Bafa gölü, Güllük lagünleri, Köyceğiz gölü ve Dalaman Köcagöl sucul yaşamının önemini anlamak ve değerlendirmek zorundadır.

Yorum

Başa dön tuşu