BİTKİ ÇAYLARI VE FAYDALARI

Bitki çayları; ot, bitkilerin, baharatların veya diğer materyallerinin sıcak suda kaynatılmasından ya da demlenmesinden oluşan içeceklerdir. Gelin size faydalarından bahsedeyim:

ADAÇAYI: Antibakteriyel ve inflamasyon azaltıcı etkisi vardır. Ağız yaralarına iyi gelir. Sindirim sistemi, hazımsızlık ve gaz sorunlarına iyi gelir. Regl düzensizliği yaşayanlarda kanamaların daha düzenli olmasına destek olur. Menopoz belirtilerinin azalmasına yardımcı olur. Hamilelik ve emzirme döneminde önerilmez.

PAPATYA ÇAYI :Uyku kalitesini arttırır. Bulantı ve gaz şikayetlerinin azaltılmasına yardımcı olur. Sakinleştirici etkisi vardır. Boğaz, solunum yolu, mide ve bağırsak iltihap ve ağrılarını gidermede faydalıdır.

ISIRGAN OTU ÇAYI: Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olur. Regl dönemindeki ağrıların azalmasında etkilidir. Anne sütünü arttırıcıdır. Böbrek ve idrar kesesi enfeksiyonlarında, böbrek taşı, romatizmal şikayetlerin azaltılmasına yardımcı olur.

MELİSA ÇAYI: Stres ve kaygıyı azaltır ,rahat uyumayı sağlar. Hazımsızlık, mide bulantısı gibi sindirim sorunlarına iyi gelir. Baş ağrısı ve migrene de etkilidir.

REZENE ÇAYI: Şişkinlik, mide krampları, gaz ve kas spazmı rahatsızlıklarının giderilmesine yardımcı olur. Anne sütünü arttırıcıdır. Kilo vermeye yardımcıdır.

EKİNEZYA ÇAYI: Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlarım semptomlarının azaltılmasına yardımcı olur.

KUŞBURNU ÇAYI:A.B.C ve E vitamini içerir. Antioksidan oranı yüksektir .Bağışıklık sistemini güçlendirir.

NANE ÇAYI: Hazımsızlığa, mide bulantısı ve gaz sorunlarına iyi gelir.

TARÇIN: Tokluk hissi yaratır .Kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur.

TAZE ZENCEFİL ÇAYI: Mide bulantısı ve migren ağrıların iyi gelir.2 yaş altı çocuklara, kan sulandırıcı ilaç kullananlara önerilmez.

Her ne kadar bitki çayları faydalı olsa da mutlaka tüketim miktarına dikkat edilmelidir. Hamilelik, emzirme döneminde bitki çayı tüketmeden önce mutlaka hekime danışılmalıdır. Eğer kan sulandırıcı ilaç, kalp rahatsızlığı ,böbrek rahatsızlığı durumlarında da hekime danışılıp tüketilmelidir. Bana göre herhangi bir ilaç kullanımında dahi içeriğini bilmediğiniz bitki çayını tüketmeden önce hekime danışılmalıdır.

Sağlıkla kalın..

Yorum
Başa dön tuşu