Caretta Tuba 3 yılda 17 bin 500 kilometre yol kat etti

İztuzu sahilinde bulunan Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezinde tedavisi tamamlanan Caretta Caretta, doğal ortama bırakılmıştı.

29 Ağustos 2019 tarihinde İztuzu sahilinde tedavileri tamamlanan deniz kaplumbağaları ile birlikte çok sayıda yavru da deniz ile buluşmuştu. Tedavisi tamamlanan dişi Caretta Caretta deniz kaplumbağasına ‘Tuba’ isim verilirken, kaplumbağaya uydu takibi için cihaz takılmıştı.

‘Tuba’, bugüne kadar uydudan en uzun süre ile izlenen deniz kaplumbağası oldu. 3 yılda 17 bin 500 kilometre yol kat eden Tuba, yolculuğuna İtalya açıklarında devam ediyor.

Uydu takip cihazıyla takip edilen deniz kaplumbağaları, DEKAMER’in internet sitesinden izlenebiliyor.

Tuba’nın şimdiye kadar haritası yaklaşık 7 milyon 300 bin kez izlendi. Tedavisini yapan Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi yetkilileri sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımda, şu ifadelere yer verdi; “Yolculuğunun nasıl devam edeceğini merakla beklediğimiz Tuba, bizim beklentilerimizin ötesinde veri sağladı ve en uzun süreyle izlediğimiz kaplumbağa oldu. Daha ne kadar bilgi vermeye devam edecek bilemiyoruz ama Dalyan’a yuva yapmaya döneceği günü heyecanla bekliyoruz.”

Yorum
Başa dön tuşu