ÇARŞI KARIŞTI

Ülke  ve Dünya gündemi çok hızlı akıyor..Şaşkınlık ve belirsizlik de ortak yanları.

Sosyal medyadan ABD  başkanının mesajları hayretle takip ediliyor ve muhataplarının cevapları ile de yeni  dijital bir diplomasi metodu ile tanışmış oluyoruz. Kolay ve göz önünde ama bir o kadar da hızlı,  yeni bir diplomatik ilişki yolu oldu..ABD’nin her gün değişen kararlarını artık sosyal medyadan takip ediyoruz.

ABD dış politikalarında ki yalpalamalar tüm dünyada gerginlik, tedirginlik ve güvensizlikler yaşatmakta ve devletleri güvenlik noktasında strese sokmaktadır. Uluslar arası kurumların işlevliğini kaybetmesi, dünya nizamını bozmakta ve gelecek bakımından belirsizlik yaşanmasına yol açmakta, küçük bir kıvılcımın, büyük bir Dünya Savaşına yol açacağı korkusu yaşatmaktadır. Dünya gündemi sıkıntılı ve hüsran dolu diyebilirim..

ÜLKE GÜNDEMİ ise malum seçim ve ittifak görüşmeleri ile meşgul..

Parti yöneticileri, oy oranlarını arttırmak ve kazanmak adına ittifaklar yapmakta. İl,il ve ilçe,ilçe masaya yatırılıp, stratejik hamleler yapmak için çalışmaktadırlar. Tek dert oy oranlarını yükseltmek ve kazanmak..

Masa başında ve kağıt üzerinde yapılan hesap çarşıda tutacak mı bilemem..

Bildiğim , gördüğüm ve şahit olduğum ise aday tespit süreçlerinin, ittifak görüşmeleri nedeni ile farklı mecralara evrilmesi, seçmeni  usandırması ve açıklanan parti veya aday isimlerinin kırgınlık ve küskünlüklere yol açtığı yönündedir…

Oy arttıracağım ve kazanacağım derken partiler ve ittifaklar KÜSKÜN ve KIRGINLAR yarattıklarının umarım farkındadırlar. Yine umarım ki seçmen hassasiyetlerini dikkate alırlar ve bu konulara çare üretirler. ÜRETEMEZLER ise bilsinler ki şu an bir KÜSKÜNLER PARTİSİ KURULSA ve seçime girse eminim en yüksek oyu alan partilerden biri olur.

Özellikle CHP  de aday tespitlerinde “ Muharrem İnce “ yanlısı belediye başkanlarının veya siyasetçilerin tavsiye edildiği yönünde bir algı oluştu. Bu çok tehlikeli ve sancılı sürecin başlamasına, parti içi sert tartışmalara ve tabanın kırılmasına yol açarsa işte o zaman “ çarşı karışır “ ve oy arttırayım derken ciddi kayıplara vesile olabilir..

Adayların açıklanmasından sonra tavırlar netleşecektir…

Şu anda bile kırgınlardan istifa edenler ve başka partilere geçenlere şahitlik ediyoruz. Adaylar kesinleşince bu durum  daha da artacak gibi görünüyor.. DENGELER DEĞİŞEBİLİR..

SEÇMEN BURNUNDAN SOLUYOR, vallaha benden söylemesi. Sonuçları ne olur bilemem. Özellikle siyasi aktörlerin tutumu ve tavırları ne olacak kestirmek güç.  Siyaset adına başarı kazanayım derken ciddi kayıplar ve siyasi sonuçlarla karşı karşıya kalınabilir. SEÇMEN, SİYASİ İRADESİNE İPOTEK KONULMUŞ HİSSEDİYOR.. Bir siyasi deprem yaşanabilir..

Çarşı karıştı. İlginç gelişmeler yaşayacağız gibi görünüyor. Partiye sadakatler rafa kaldırılabilir. Hiç ummadığınız siyasi aktörleri, aklınıza bile gelmeyecek partilerde görebilirsiniz. Şaşırmamak lazım.. Kırgınlık ve hüsran duyguları zirve yapmış kişiler ve zümrelerin ne yapacağı belli olmaz..

Muğla siyasetinde köklü değişiklikler ve tavırlar yaşanacak. Efe yürekliler nasıl bir tutum sergileyecek ve seçimi nasıl etkileyecekler, hep birlikte yaşayıp göreceğiz.. Muğlamız ve ilçelerimiz için inşallah sonuçlar itibarı ile güzelliklere vesile olsun diyelim..

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı