CHP İlçe Başkanı Evren Tezcan: “AKP iktidarının yanlış adımları çiftçimizi ve ihracatçımızı içinden çıkılamayacak hale sokmuştur”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ortaca İlçe Başkanı Evren Tezcan yaptığı açıklamada, domates üreticisi çiftçiler ve ihracatçılarla bir araya geldiklerini söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ortaca İlçe Başkanı Evren Tezcan yaptığı açıklamada, domates üreticisi çiftçiler ve ihracatçılarla bir araya geldiklerini söyledi.

Ortaca sebze ve meyve haline ziyarette bulunduklarını aktaran Tezcan, “Üzülerek gördük ki üretici de ihracatçı esnaflarımız da durumlarından memnun değil.” dedi.

Limon ve domates üreticisinin zor durumda olduğunu söyleyen İlçe Başkanı Tezcan; “Maalesef, bu sene limonda görülen sıkıntılar, domates üreticilerimiz içinde geçerli. Aldığımız bilgilere göre Ortaca’mızda yıllık 250 bin ton ile 300 bin ton arası domates rekoltesi var ve günlük yaklaşık 2 bin ton domates işlenmekte. Geçen sene kilosu 3-4 lira arasında çiftçilerimiz domates satarken şimdi kilosu 1-2 liraya zor satmakta. Şu anda 1 kilo domatesin üreticimize maliyeti 2 lira olduğu gibi bunun üzerine gübre ve ilaçlardaki yaklaşık yüzde 200’lük artış var. Geçen sene 250 lira olan gübre 600 liraya çıkmış. Üreticilerimizin bu yükün altından kalkması mümkün değil.” ifadelerini kullandı.

“ÇİFTÇİMİZİN BEKLENTİSİ EMEĞİNİN KARŞILIĞINI ALMAK”

Yanlış politikaların üreticiyi zor durumda bıraktığını savunan Tezcan; “Üreticilerimizin yaşadığı sıkıntılar ihracatçılarımız için de geçerli. AKP iktidarının Tarım ve Ticaret bakanlıklarının çiftçimize ve ihracatçımıza yeterli desteği vermemesi ve dış politikada atılan yanlış adımları ihracat yaptığımız ülkelerin de kapılarını yüzümüze kapanması çiftçimizi ve ihracatçımızı içinden çıkılamayacak hale sokmuştur. Çiftçimizin beklentisi emeğinin karşılığını almak. Bunun için de talepleri erken seçim. Cumhuriyet Halk Partisi olarak iktidara geldiğimizde ülkemizin sorunlarına karşı ürettiğimiz çözüm projeleriyle, özlenen Türkiye’yi halkımıza yaşatacağız.” dedi.

Yorum

Başa dön tuşu