CHP ORTACA ADAYINI 4 OCAK’TA MI AÇIKLIYOR?

Yaklaşık 3 ay sonra ülkemiz yeni bir seçime gidiyor. 1 Nisan sabahı için partilerin/partililerin farklı beklentileri/temennileri var.

Mecliste temsil edilen partilerden CHP-İP-HDP-SP’in ortak beklentisi “AK Parti iktidarının 31 Mart Yerel Seçimleri’nde geriletilmesi.” AK Parti ve MHP’nin beklentisi ise en azından “statikonun korunması.

Türkiye Belediyeler Birliği verilerine göre Türkiye’de toplam 1397 Belediye var. Bunların; 30’u Büyükşehir, 51’i İl, 919’u İlçe, 397’si Belde Belediyesi.

CHP’nin 6 büyükşehir, (Tekirdağ, Muğla, İzmir, Hatay, Eskişehir, Aydın), 8 il belediyesi (Çanakkale, Burdur, Edirne, Giresun, Sinop, Kırklareli, Zonguldak, Yalova) olmak üzere toplamda 236 belediyesi var.

Muhalefet partilerinden HDP’nin de aşağı yukarı hepsine kayyum atanmış 3 Büyükşehir (Diyarbakır, Mardin, Van), 8 İl (Siirt, Tunceli, Şırnak, Batman, Hakkari, Bitlis, Iğdır, Ağrı) Belediyesi olmak üzere 106 belediyesi var-dı.

Yani kabaca 2014 yerel seçimlerinde; 570 civarında belediye başkanlığı “Cumhur İttifakı”, 340 civarında belediye başkanlığı da muhalefet partilerince kazanılmışmış.

Partiler yaklaşık 3 aydır seçim sürecini başlattılar. Her partinin seçim kazanma olasılığı yüksek olan belediyede çok sayıda aday adaylığı başvurusu yapıldı. “Kazanma olasılığı yüksek” olan belediyeler elbette öncelikle partilerin daha önce kazandıkları belediyeler ve partilerin 2014’den sonra yapılan milletvekilliği seçimleri ve referandumlarda yüksek oy aldıkları bölgelerdeki belediyeler.

Muğla il olarak “CHP’nin kalesi” olma konumunu sürdürüyor. Bazı ilçelerin “özel” durumları haricinde bu seçimlerde de birçok ilçe “çantada keklik” görülüyor.

Bunlardan birisi de Ortaca.

CHP Ortaca’da son 2 yerel seçimi kazandığı gibi 24 Haziran seçimlerinde milletvekilliğinde “Millet İttifakı” 19.069 oy alırken “Cumhur İtifakı” 11.268 oy almış. Yani makas oldukça açık görünüyor.

Peki 2 seçim öncesinde başkanlığı 71 oyla AK Parti’ye kaptıran CHP’nin eli bu kadar mı rahat?

İki dönemdir Belediye Başkanı olan Hasan Karaçelik aylar önce tekrar aday olacağını deklare etmişti. Adaylık başvuruları başlayınca ilçe başkanı Mehmet Sertkaya, eski ilçe başkanlarından Av. İsmail Can Varol ve Mehmet Keza Kundakçı da aday adayı olarak başvurdular.

Beklenti oydu ki; Ekim ayı başında yapılan adaylık başvuruları birkaç hafta içinde sonlandırılır ve aday adayları arasında sıkıntı olmaz. Öyle olmadı 3 aya yakındır bekleyiş sürüyor. Adaylar arasında -çok da kamuoyuna yansımayan- ufak tefek gerilimler olsa da esas gerilim adaylara yakın kesimler arasında başladı. Adayların çalışma arkadaşı olacak meclis üyesi adayları, yakınları, yakınlarının yakınları da yükselmeye başladı. Bilhassa sosyal medyada gözlenen gerilim fake hesap açmalara, suç duyurusunda bulunmalara varan boyutlara ulaştı.

Ön Seçim” isteyen İsmail Can Varol sonunda DSP’den aday olduğunu söyleyerek istifa etti.

Toplam 236 belediyeye sahip CHP’nin zaten ittifak yaptığı İYİ Parti handikapı yüzünden bazı yerlerde belediye başkan adayını belirleyememesi durumu varken İYİ Parti’yle pazarlık dışı tuttuğu bilinen yerlerde de aday belirleyememesi parti içi “kurultay” hesaplarına yorulmakta. Esas derdinin “AK Parti iktidarını devirmek” olması beklenen ana muhalefet partisinin “kurultayda kim benim yanımda olur?” hesaplarıyla aday belirleyemediği görüntüsü elini ne kadar güçlendirir bilmiyorum.

Aralık ayının 20’si itibariyle beklenti sürüyor. Bir söylenti 24 Aralık derken, Gazete Kritik isimli bir kaynak bugünkü haberinde CHP Genel Sekreteri Mehmet Akif Hamzaçebi’ye dayandırarak açıklamanın 4 Ocak Cuma günü yapılacağını paylaştı.

Ufacık bir ilçede bile partilileri arasında küskünlükler/kamplaşmalar yaratan bir süreç yöneten ana muhalefet partisi hangi tabanla çalışarak diğer yurttaşları kazanacak göreceğiz.

Yorum

Başa dön tuşu