CHP’de “Meydan Savaşı”

Mahalli İdareler Seçimleri öncesi AK Parti’nin, Cumhurbaşkanı ve Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan belediye başkan adayı sayısı, 23’ü büyükşehir, 37’si il olmak üzere 60’ı buldu. Muğla için öne çıkan isim İskender Gencer ise açıklanmadı. Siyasi kulislerde Gencer’in, Ankara yolundan döndüğü söylentisi yayıldı. Ortaca’da da şuana kadar belirlenen yada öne çıkan bir isim kamuoyuyla paylaşılmadı.

Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) ise adaylık için kıyasıya yarış yaşanıyor. CHP, Parti Meclisi toplantılarıyla önce 105 ardından da 147 belediye başkan adayını belirledi. Belirlenen adaylar içerisinde Muğla ve ilçeleri yer almadı.

CHP’de adaylıklara yoğun talep nedeniyle, Parti içi muhalefet, adayların önseçimle belirlenmesini talep ediyor. Genel merkez ise önseçim takviminin Şubat 2019 ortalarında tamamlanacağı ve seçim çalışması için az bir zaman kalacağı gerekçesiyle bu öneriye sıcak bakmıyor. Anket, örgüt yoklaması ve genel merkez yoklaması ile adayların belirlenmesi planlanıyor.

Yaşanan bu süreç aday adayı sayısının fazla olduğu Muğla ve Ortaca’da parti içi tartışmalara neden oluyor. Ortaca özelinde ise sürecin getirdiği siyasi tartışmalar sosyal medyada sahte olduğu öne sürülen hesaplar ile yapılan paylaşımlarla alevlendi.

Sosyal medyada partililerin sahte olduğunu ileri sürdükleri hesaplardan yapılan paylaşımlarda Atatürk Mahallesi Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan meydanın adının neden 15 Temmuz Şehitler Meydanı olarak değiştirildiği eleştirel bir dille gündeme getirildi.

Eylül 2016’da değişen meydanın isminin seçim öncesi gündeme getirilmesi ile başlayan tartışmalar Ortaca’dan il geneline sıçradı, parti muhalifleri konuya dahil oldu.

Ağustos 2016’da, 21 sayfalık yaklaşık 500 kişinin imzasının bulunduğu liste ile belediye meclisine verilen dilekçede meydanın isminin 15 Temmuz’da ülkede yaşanan demokrasi karşıtı girişimin tekrar etmemesi ve anılardan silinmemesi için “Demokrasi ve Şehitler Meydanı” olarak değiştirilmesi talep edildi.

Talebin ardından Eylül 2016’da meclis toplantısında alanın adının “Demokrasi ve Şehitler Meydanı” olarak değiştirilerek, mülki idari amirin onayına sunulmasına karar verildi.

Geçen 2 yılın ardından ülkede yaşanan demokrasi karşıtı girişimin tekrar yaşanmaması, anılardan silinmemesi ve terör olaylarında verilen şehitlerin unutulmaması için “adı” olmayan meydana verilen isim siyasi malzeme yapıldı.

CHP’de genel merkezin kararlarıyla yaşanan parti içi çekişme sosyal medya üzerinden başlatılan ve il geneline duyurulan tartışma ile adeta “Meydan Savaşına” döndü.

CHP açısından Mart 2019 öncesi Ortaca, Muğla ve ülke genelinde en büyük açmazın, 24 Haziran seçimlerinde partiye küsen “kızgın ve kırgın” seçmenin nasıl sandığa götürüleceği olduğu görülüyor.

Yorum

Başa dön tuşu