üstbilgi relşam

Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyet’in kuruluşunun 95. yılı, yurt genelinde olduğu gibi Ortaca’da da coşkuyla kutlandı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Ahmet Ateş Şehit Stadında tören düzenlendi. Törende, Bahçeşehir Ortaokulu öğrencileri günün anlam ve önemini yansıtan şarkılar seslendirdi. Jimnastik ve dans gösterileri, izleyenlerin beğenisini kazandı. Şehit Mehmet Kaya Halk Eğitim Merkezi ve Ortaca Folklor Araştırma Derneği (OFAD) halk oyunları ekipleri gösteri sundu.

Satır İçi Makale

Cumhuriyet konulu şiir ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri protokol üyelerince takdim edildi.

Ortaca Kaymakamı Oktay Erdoğan, törende yaptığı konuşmada; “Cumhuriyetimizin en anlamlı ve değerli kutlamalarından birini daha bugün milletçe hem yurt içinde hem yurt dışında yapacağımız. Programlarla gerçekleştiriyoruz. Cumhuriyetimizin yüzüncü yıl dönümünü kutlamaya yaklaştığımız bu yıllarda, ne derece önemli ve anlamlı bir hazineye sahip olduğumuz artık milletimizce daha iyi anlaşılır olmuştur. Çünkü, Türk Milletinin iç ve dış düşmanlarına karşı 95 yıl önce vermiş olduğu bağımsızlık ve kurtuluş mücadelesinin sonunda elde ettiği kazanımların en büyük ve en kıymetlisi Cumhuriyet yönetimine geçiş kararıdır. Büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, liderliğinde gerçekleşen muhteşem zaferlerin ardından Milletin kendi kaderini artık kendi tayin edeceği ve milli iradenin her şartta ve her koşulda en üstün bir şekilde tecelli edeceği bu yönetim şekli bulunduğumuz coğrafya başta olmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerindeki ülkelerin ve milletlerin günümüzde içine düştükleri durum izlenince daha kıymetli ve anlamlı hale gelmiştir. Bugün itibari ile ülkeleri parçalanan, birlik ve beraberlikleri bozulan ekonomik, siyasi veya idari bağımsızlıklarını ya parça parça yada hepsini birden kaybeden bu ülkelerin ve milletlerin içine düştükleri durum hepimizi üzmekte ve ayrıca büyük endişelere sevk etmektedir. Sevgili gençler, öğrenciler Cumhuriyetimizin ilanının yüzüncü yıl dönümüne yaklaştığımız bu yıl dönümünde daha iyi anlaşılıyor ki; Birliğimizin, bütünlüğümüzün ve bağımsızlığımızın en büyük ve en güçlü koruyucusu olan ve büyük önderimiz Atatürk’ün size emanet ettiği Cumhuriyetimizi her türlü tehlikeden korumak ve onu güçlendirmek sizin ve asil milletimizin en önemli vazifesi olmalıdır. Bu uğurda gerektiğinde can vermek için gerekli olan ise yine büyük önderimiz Atatürk’ün belirttiği gibi Çanakkale’yi, Kurtuluş savaşını kazanan ruhu korumak.  Ve bu bilinci sizden sonra gelecek kuşaklara aktarmaktır. Bize bağımsızlığımızı kazandıran, İstiklal savaşımızı taçlandıran, bizi tebaa olmaktan kurtaran, özgür ve eşit birer vatandaş yapan, bizi milletler ailesinin şerefli ve değerli bir üyesi yaparak, dünyadaki tüm mazlum milletlerin örnek aldığı, onlar için en güvenli sığınak olmamızı sağlayan, en önemli etkenin Cumhuriyet rejimleri ve kurumları olduğunu bir kez daha hatırlatmak isterim. Bu vesile ile büyük Türk Milletinin sahip olduğu en değerli varlığı olan Cumhuriyetimizin 95’inci yıl dönümünü kutlarken, bu uğurda mücadele eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize şükranlarımızı arz ediyor, tüm vatandaşlarımızın Ulusal bayramını tebrik ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Program tören geçişiyle sona erdi.

Yorum

Makale İçeriği Altı
Makale altı
Yorum altı
Başa dön tuşu