Dalaman Bahçeşehir Kolejinde “Atatürk ve Muğla” konulu pul sergisi

Dalaman Bahçeşehir Koleji ile Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT) işbirliğinde düzenlenen “Atatürk ve Muğla” konulu pul sergisinin açılışı yapıldı.

Dalaman kampüsündeki açılışa, Dalaman Belediye Başkanı Muhammet Şaşmaz, Ortaca Belediye Başkan Vekili Mehmet Ali Avcı, Muğla PTT Başmüdürü Kenan Çınar, PTT Başmüdür Yardımcısı Serhat Çelikcan, PTT Başmüdürlüğü İşletme Müdürü Müşerref Kocabıyık, Bahçeşehir Okulları Kurucu Temsilcisi Tarık Özalp, Bahçeşehir Fen ve Anadolu Lisesi Müdürü Elif Özalp İlhan, öğretmenler, öğrenciler, veliler ve çok sayıda davetli katıldı.

Sergi açılışında Muğla PTT Başmüdürü Kenan Çınar tarafından Bahçeşehir Koleji Kurucu Temsilcisi Tarık Özalp, Bahçeşehir Fen ve Anadolu Lisesi Müdürü Elif Özalp İlhan, Bahçeşehir Koleji Müdürü Mehmet Canberi ve pul sergisinin koordinatörü öğretmen Ümran Demirtaş’a plaket takdim edildi.

1924 yılından bu yana Atatürk ile ilgili pulların ziyaretçilere sunulduğu sergide filatelik ürünler beğeni topladı. Sergide ziyaretçiler ve öğrenciler, Anıtkabir Arttırılmış Gerçeklik programı yardımıyla Atatürk’ün silueti ile fotoğraf çekilme imkanı buldu.

Bahçeşehir Koleji Kurucu Temsilcisi Tarık Özalp, açılışta yaptığı konuşmada; Atatürk’ü anmak onu sadece 10 Kasım’da hatırlamak demek değil. Atatürk, bugün burada olmamızın yegane sebebi, böyle bir organizasyonla geçmişten günümüze Atatürk’ü pullarla beraberde tanımanıza yardımcı olmak istedik. Atatürk’ü tekrar hatırlayın. Sizde merak uyandıracak bir pul ile Atatürk’ün siz gençler için, biz yetişkinler için neler anımsattığını hatırlayın istiyoruz. Ailelerinizi sergiye davet edin, pul sergisini güzel bir şekilde inceleyin şunu göreceksiniz; Bize Cumhuriyeti armağan eden 19 Mayıs 1919’da bir yolculuğa çıkan, son kuruşuna kadar milli mücadelesi için harcayan kahramanı bir kez daha hatırlayacaksınız.” ifadelerini kullandı.

– “Pul geçmişten geleceğe bir mirastır”

PTT olarak pul koleksiyonculuğunun daha da ilerlemesi için bu tür sergilere önem verdiklerini belirten Muğla PTT Başmüdürü Kenan Çınar; “Pullar üzerinde bir Milletin siyasi, ekonomik, sosyal, kültürel hatta askeri alanlardaki gelişimini izlemek mümkün olmaktadır. Bu anlamda pul koleksiyonculuğu yani filateli önemli bir uğraş olarak karşımıza çıkıyor. Pul geçmişten geleceğe bir mirastır. Özel hatıraların yaşatıldığı alandır. Tarihsel ve kültürel yolculuğumuzda pul sergilerimizde Anadolu insanın dünü ve bugünü pullar vasıtası ile anlatılabilmektedir.” dedi.

Atatürk’ün yanı sıra Muğla’nın turizmi ve doğasını konu alan 1012 pulun yer aldığı sergi 9 Kasım’a kadar ziyaret edilebilecek.

Yorum

Başa dön tuşu