DALAMAN ÇUKURU OVASI TARIMININ SORUNLARI

DEVLETİN YAPTIĞI  % 50 HİBELER NETİCESİ, 15 SENE İÇİNDE bölgemizde soğuk hava depoları kuruldu. Portakal limon boylama- ambalajlama fabrikaları kuruldu. Zeytinyağı fabrikaları kuruldu. Çiftçiler çeşitli tarım makinelerine ve hayvancılık tesislerine kavuştu. Arıcılık hizmetleri geliştirildi. Örtü altı seracılık geliştirildi. Son 15 yılda devletimizin mali destek imkanları ile, Dalaman olmasa da, Ortaca ve Köyceğizde genç çiftçi, kadın çiftçi hibelerinden yararlanıldı. Devletimiz, Tarım Bakanlığı, GEKA kalkınma ajansı, Kırsal Kalkınma kurumları, olmak üzere ve Tarım Kredi Kooperatifleri gibi daha çok tarımsal desteklerle bölgemiz tarımını ve çiftçisinin gelişmesinde önemli roller almıştır.

DALAMAN-ORTACA-KÖYCEĞİZ BÖLGESİ tarımsal ürünleri yaklaşık bu yıl 200 bin ton ile Washington portakal,  yüksek verim ile 100 bin ton ile enterdonat limon, yaklaşık 5 bin ton çeşitli tür mandalina ile bu yaklaşık 5 bin ton greyfurt gibi narenciye ürünü elde edilmiştir. Yine havaların iyi gitmesiyle ‘’NAR’’da yüksek verim ile bu yıl  100 bin ton civarı hicaz narı üretimi yapılmış ve narda fiyatlar iyi olmasına rağmen enterdonat limonda pazarlama sorunları yaşanmıştır. Bunların haricinde özellikle Dalaman ve Ortaca bölgesinde seracılık yaygın olup, çeşitli mevsimlerde domates seracılığı, yaz aylarında karpuzculuk, tarla domatesçiliği yanında büyük miktarda arıcılık ve büyük baş sığırcılıkta yapılmaktadır. Bölgemizde 3 ilçe olarak ortalama 10 bin ton civarı çeşitli bal üretildiğini tahmin etmekteyiz. Geçen yıl toptan tenekesi 300 Tl den satılan bal bu sene 400-450 TL den satılmıştır. 3 ilçede yaklaşık Tigem ve Açık Cezaevi dâhil 15 bin civarı büyükbaş hayvancılığı yapılmaktadır.

BÖLGEDE YETİŞEN NAR VE NARENCİYE ÜRÜNLERİ HEM BELEDİYE ORTACA HALİNDE BULUNAN KAMİSYONCU VE TÜCCARLAR hem İzmir, Antalya, Mersin gibi dışarıdan gelen tüccarlar, hem de çevrede bulunan soğuk hava depo sahibi veya ambalaj tesisi sahibi işletmelece alınmaktadır.  Nar ve narenciye bahçede dalında satılır. Bazı bahçe sahipler daha yaz aylarında bahçeyi tüccara gösterip fiyatını anlaşıp peşin parasını alıp çekilir. Bir kısmı bahçeden çıkacak ürünü  % 30 gibi bir miktar kaparo alarak hasatta tartılıp kilo üzerinden örnek kilosu 1 TL den satarrak ödenmek veya 3-5 ay sonra ödenmek üzere yazılı veya sözlü anlaşma ile satar. Hiçbir çiftçi ürünü makas bulup, kasa bulup, amelle bulup, traktör bulup ürünü tarladan toplayıp, traktörle bahçe dışına çıkartıp kasalayıp, kamyonla tasnif, boylama ambalajlama işlemlerini yapmaz. Çiftçi sadece ‘’ ben tarlada bir liraya sattım, bu ürün nasıl olur da İstanbul’da markette, pazarda 5 liraya satılır’’demesini bilir.

BÖLGEMİZDE ÇİFTCİ YILLARCA DOLANDIRILDI.—— BÖLGEDE BULUNAN HAL YÖNETEN BELEDİYE BAŞKANLIKLAR, İL TARIM MÜDÜRLÜĞÜ, İLÇE TARIM MÜDÜRLÜKLERİ, KAMAKAMLIKLAR, JANDARMA, POLİS CİFTCİNİN DOLANDIRILMASINA MANİ OLMAYA YETKİLİ İKEN GÖREVLERİNİ YAPMADILAR. Arıcılar 1 yıl uğraşıp, masraf edip ürettikleri balları dolandırıcı tüccarlara kaptırdılar. Narenciye üreticileri 1 yıl boyunca ilaç, gübre, sulama, budama masrafları yaptıkları portakal ve limonlarını kötü niyetli tüccarlara kaptırdılar. Halkın, çiftçinin dolandırılmasından kim sorumlu? Başta devlet yöneticileri sorumludur. 2010 yılında uygulamaya giren 5957 sayılı yaş meyve sebze ticareti ve hal kanunu hal işleten belediyeleri bölgesinde toptan meyve (nar ve narenciye ) alıp satacak tüccardan teminat almaya yetkili kılmışken ‘’ Ortaca Belediyesi yıllarca çiftçinin sırtından hal parası kazanırken hangi tüccardan teminat alınmıştır? ‘’ Bir sefer duyduk ‘’Ortaca belediye başkanı Karaçelik, limonun satış zorluğu zamanında Mersinli dev bir limon şirketi tüccarı bölgeye sokmadı ‘’diye. Yerel basında çıkan haberlerde başkan Karaçelik limon alacak şirkettin güvensiz olduğunu ifade etmiştir.  Ancak ne kaymakamlık ne de il tarım müdürlüğü ‘’kardeşim adamdan teminat al, yasa böyle gerektiriyor, adam malını alsın, teminat yatıran tüccar çiftçiye zarar veremez ’’  dememiştir.

DALAMAN, ORTACA, KÖYCEĞİZ bölgesi enterdonat limondan vazgeçmek zorundadır. Enterdonat limon periyodisite gütmekte yanı bir yıl yüksek verip öbür yıl düşük verim vermektedir. Enterdonat limonun dalında kalma süresi kısadır. Enterdonat limonda çabuk kabuk kalınlaşma olur ve kalınlaşan, kabuğu yağlanan limon çürümeye yüz tutar. Limonun dalından toplaması, tasnif, boylama, kasalama, ambalajlama fabrikasına getirilip fabrikan çıkışı ve İstanbul’a nakliyesi ve marketçi, manav tarafından HAL den satın alınıp tezgâha konulması arasında en az 15 gün geçer. Standart dışı İrileşmiş enterdonat limonu zaten o iri haliyle manavda markette tercih edilmez. Enterdonat hasadı Eylül başı Ekim sonudur.  Erken kesilen limon ve nar ise ayrı bir beladır.  Sevgili çiftçi kardeşlerim ‘’

İlgili Makaleler

Tek cüzüm aklı başında, tarıma önem verecek, çiftçiyi koruyan, AKILLI bir belediye başkanı seçmektir.

Yorum

Başa dön tuşu