DALAMAN -GÖCEK ORMAN YANGINI SÖNDÜRME FAALİYETLERİ VE YENİDEN AĞAÇLANDIRILMASI

-DALAMAN Karacağac köyünde, gündüz vakti saat 15.30 da bir tarla kenarında başlayan yangın aratarak genişliyor ve Kayadibi, Sabunu, Gökceovacık, Göcek -kepez ,Göcek- Derebogazı –Göcek- Taşbaşı mahallelerini tehdit ediyor. Bölgede ormanın kızılçam ve ormanın sık olması, rüzgarın 40km/s , hava sıcaklığının 35 derece, bağıl nemin % 18 olması yangını körüklüyor. Yangın bölgesi ıssız bölge ve maalesef yangın araçlarının ulaşabileceği yol yordam yok. Bunlar ormanın önceden alması gereken tedbirler. Orman içi ulaşım yolun yoksa ormanı söndüremezsin. Yazık oldu bu yangında 400 dekar değil 1000 hektar alan yandı.

-HELİKOPTERLER vaktinde yetişiyor ancak helikopterler yangın söndürmede o kadar etkin araçlar değillerdir. Helikopterlerin 70-150m yüksekten attığı 5-10 tonluk su helikopterin hızıyla aynı noktaya düşememekte ve havada rüzgârla dağılmaktadır. Uçaklar helikoptere rağmen daha hızlı olduğu için noktasal söndürmelerde hiç fayda sağlayamazlar. Halkta hava acarlarının yangın söndürmede çok faydalı olduğun sanılmaktadır. Hâlbuki hava araçlarının orman yangını söndürmede başarısı yok denecek kadar azdır. Hava araçları o kadar Başarlı olsaydı Amerika’da, İspanya’da, Yunanistan’da yangınlar günlerce uzun süre devam eder miydi? Geçen yıl Temmuz ayında Yunanistan’da orman yangınında 74 kişi öldü.

– YANGIN SÖNDÜRME EKİP İŞİ. Uçak veya helikopterler orman yangınlarını söndürecek kabiliyette değildir, sadece noktasal etkinlik yapar. Sadece ilk çıkış anında ve son söndürmelerde küçük yangınlar ve küçük alanlar icin noktasal etkili olabilir. Uçak veya helikopterin 100 -150 m yükseklikten atacağı 3-5 ton su zaten havada süratle giden hava aracından atılınca dağılır yangın üstüne varıncaya kadar etkisiz hale gelir. Koskoca teknolojik imkânları olan Amerika’da yangın günlerce devam ediyor, söndürülemiyor. Amerika’nın parası var pulu var. Uçak veya helikopter bu kadar yangın söndürmede etkin ise neden hava aracı alıp kullanmıyor. Yangın söndürmede en etkin yöntem havasal değil karasaldır.

– SU VE KİMYASAL MADDE ATILMASI-Uçaklarla yangına su veya yangını engelleyici maddeler atılması lam bir yangınla savaş yöntemi değildir, sadece yerdeki personele yakın hava desteği sağlar. Su veya kimyasal madde depolayan ve yangın üzerine atan uçaklara hava tankerleri denilmektedir. Hava tankerlerinin kullanım amaçları:— Yer personeli ulaşıncaya kadar küçük yangınların genişlemesini engelleme,— Nokta yangınlarım söndürme,— Sıcaklığı düşürerek yer personelinin alana girmesini ve güvenli çalışmasını sağlama,— Yangın anında yangım geciktirici hat oluşturma,— Mevcut yangın şeritlerinin etkinliğini arttırma,— Nokta yangınlarının oluşabileceği lokal alanlarda yangın oluşmasın engellemek, şeklinde özetlenebilir.

-Hava tankerlerinin etkili olamayacağı durumlar ise aşağıda kısaca belirtilmiştir.

— Büyük orman yangınlarını söndüremezler,— Rüzgârlı havalarda güvenli su veya kimyasal madde atışı yapamazlar.— Dar vadilerde yeterli manevra alanı bulamayacağı için iş göremezler,— Meşcere altındaki yanıcı madde yoğun olduğu takdirde soğutma yapamazlar,— Uçaklar ve helikopterler geceleri çalışamazlar.

-ORMAN YANGINLARI SONRASİ AGACLADİRMADA OGM YANLIŞ YAPİYOR.
DİKKATLE ALINMASI GEREKENLER. OGM yanan yerlerde sadece hep cok sık cam dikiyor. Ok sık cam ormana yangını davet yapıyor. Çok sık cam fidanı başka bitkiyi yaşatmıyor. OGM yıllarca uyguladığı bu klasik uyduruk kaba yöntemden vazgeçmeli. O yerdeki doğa yapısını incelemeli. Ona göre eski halini dikkate alıp ağaçlandırma yapmalı. Oradaki EKOLOJİK yaşamı, biyolojik yaşamı, yaban yaşamını, otla beslenen hayvanları, kuşların besleneceği bitkileri düşünmeli, bitki çeşitliliğine önem vermeli. OGM (Orman Genel Müdürlüğü ) HAYİRLİ KURULUŞ DEGİLDİR. . DEREBEYİ VARİ DAVRANİSİ VAR. HALKİN GORUSUNE ONEM VERMELİ

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı