DALAMAN SESSİZ ve SUSKUN

Garip bir sessizlik var…. Dalaman  seçmeni  suskun. Heyecansız ve umutsuz…

Diğer ilçelerde seçmenler  heyecanlı, mücadeleci  ve  Demokrasi yarışına partiler ve seçmenleri hazır. Lakin Dalaman seçmeni  ise tam tersi bir durumda, heyecansız ve sessiz. Sanki  rüzgara kendisini bırakmış yaprak misali bir hal var..Çok ama çok garip bir durum var ortada…Yıllarca  Dalaman  yerel seçimlerine şahitlik ettim ve Dalaman seçmenini,  hiç bu kadar heyecansız ve isteksiz görmemiştim.

İnanın abartmıyorum, seçmenin büyük çoğunluğu henüz kararsız. Bu eşine ender rastlanacak bir durum. Önceleri ; adaylar resmileşince heyecan başlar diyordum ve seçim atmosferi, kendisini gösterir diye düşünüyordum ama olmadı… hala heyecan yok.  Seçmenler yılgın, isteksiz, kırgın ve en kötüsü de umutsuz. Geleceğe yönelik tasalı.. Umarım belediye meclis üyeleri resmiyet kazanınca, seçmenlere bir kanaat edinme fırsatı sunar ve her partinin meclis üyeleri , oy istemek için sahaya çıktığı zaman en azından, seçimin  varlığı hissedilir. Adaylar,partiler ve meclis üyeleri konuşulmaya başlanır…

Her partinin hüsrana uğramış ve kırılmış,küsmüş seçmeni var. Sanki seçime değil de bir hesaplaşmaya gidiliyor gibi hava seziyorum. Parti içi çekişmelerin getirdiği sonuçlar diyebilirim.

CHP seçmeninin bir kısmı, kırgın ve küskün…Ak parti seçmeninin bir kısmı, kırgın ve küskün…

MHP seçmeninin bir kısmı, kırgın ve küskün…İYİ partinin seçmeninin bir kısmı, kırgın ve küskün…

Seçmenin bir kısmı, genel merkezine tavırlı. Bazıları yerel teşkilatlara kırılmış. Bir kısmı partisinin adayını benimseyememiş. Çok değişik nedenler ile küskün ve kırgınlar oluşmuş..

DP ise bu küskün ve kırgınları kendi bünyesinde toplamak için gayret gösteriyor..

Partiler ve adaylar bir taraftan kendi küskün ve kırgınlarının gönlünü almaya ve onları kazanmaya çalışırken, diğer taraftan da diğer partilerin küskünlerinin oylarını almaya çalışıyorlar..

KIRGIN ve KÜSKÜN sayısının her partide var ve çok olması , partiler arası oy geçişlerine sebebiyet verecek gibi.. Bu durumda da GİZLİ TARAFTAR SEÇMEN profilinin ortaya çıkmasına sebebiyet veriyor.. SESSİZLİĞİN asıl sebebinin bu olduğunu düşünüyorum.

Belediye başkan adaylarının ve partilerinin, öncelikle kendi seçmenlerinin gönlünü kazanarak, küskün ve kırgınlarını kucaklayarak , start almalarını tavsiye ederim. İnanın bu tavsiyemi  dikkate almazlarsa, hiç ummadıkları  yerden,  gol yiyecekler ve maçı kaybetme noktasına geleceklerdir. Dalaman seçmeninin , bu kadar sessizliği “ hayra alamet “ değil. Adeta FIRTINA ÖNCESİ SESSİZLİĞİ gibi ve çok değişik bir sandık sonuçlarının olacağının işareti gibi , sinyal veriyor.  Umulmadık ve öngörülmedik sonuçlar üretecek hava var..  PARTİZANLIK bitmiş. Hiçbir parti ve aday bir önceki seçim sonuçlarına güvenmesin ve işini ciddiye alsın. Seçmenin gönlünü kazanıp , oy’unu almanın çaresini bulsun.. Her partiden diğer partilere oy geçişi var ve bu çok bariz. Hangi aday ve partisi bu  oy geçişgenliğinden  en çok faydalanan  taraf olursa, ipi göğüsleyecektir. Partiler ve adayları, kırılmış ve küsmüş seçmenleri ile  HESAPLAŞMAYI  sandıktan önce yapmazlarsa eğer, bir  DİP DALGA ile karşı karşıya kalacaktır. GÖNÜL  ALAN ve YÜREĞE DOKUNABİLEN, ÖZÜR DİLEME ERDEMİNİ GÖSTEREN ve KENDİSİNİ AFFETTİREN ekiplerin, ZAFERE ULAŞACAĞINA İNANIYORUM ve bunu görüyorum. Bu nedenle de siyasilerimizin, tavsiyelerimi ve öngörülerimi , bir erken uyarı olarak değerlendirmeleri ve tedbirlerini almalarını umuyorum. Son pişmanlık fayda etmez demiş atalarımız.. sona gelmeden çareler üretmeleri temenisiyle, tüm adaylara ve partilere,  hayırlı çalışmalar diliyorum…

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı