DALAMAN SİYASETİNE BAKIŞ

Siyasilere ve siyasetçilere erken uyarı mahiyetinde ve önemli gördüğüm konulara değinmek , siyasetin  emekçilerine katkı sunmak istiyorum. Zaman hızlı akıyor ve telafisi güç olaylara dönüşebilecek durumlar var..

Dalaman MHP camiasının sıkıntılarına geçen hafta değinmiştim ve Hem MHP il başkanına hem de Dalaman MHP ilçe başkanına, seçmenin gönlünü alma konusunda adımlar atmaları gerektiğini ve seçmenlerin sesine kulak vermelerini ,buradan tavsiye niteliğinde yazmıştım. Maalesef seçmenin tepkilerine kulak vermek yerine, Dalaman MHP ilçe başkanının sosyal medyada, MHP camiasından bazı isimleri töhmet altında bırakacak ve hakarete varacak yorumları olaylara tüy dikti. MHP cephesi kaynıyor. Olaylar hala yatıştırılabilecek ve çözüme kavuşturulabilecek durumdayken, seçmenin gönlünü almak ve sesine kulak vermek yerine BEN BİLİRİM, BEN YAPTIM OLDU mantığı ,ateşe odun atmak oldu. Türk milliyetçilerinin akil insanları olayları yatıştırmak için toplantılar, görüşmeler yaparak ateşi düşürmeye çalışıyorlar. Başarılı olabilirler mi olamazlar mı bilemem. Kılıçları çekenler, gemileri  yakanlar ve meydan okuyanlar var. Siyasileri çok zora sokacak ses kayıtları, görüntüler ve fotoğraflardan oluşan dosyaların dedi koduları da ayyuka çıkmış vaziyette. Konuşulanlar ve anlatılanlar hiç hoş değil..  Neler olacağını yaşayıp göreceğiz.. Umarım orta yol bulunur..

Ak parti cephesinde ise kırgın ve küskünlerin gönlünün alınmaya başlandığını görüyorum ama henüz yeterli seviyede değil. Kimseden küstü diye vazgeçmemeleri gerektiğini hatırlatırım. Tek tek, kapı kapı dolaşılarak seçmene ulaşılıyor. Özellikle kadın kolları ve gençlik kolları müthiş çalışıyorlar ve gönüllere dokunuyorlar. Bütün güçleri  ile sürekli sahadalar. Özellikle kırgın olan kendi partililerine ağırlık verirlerse, bu samimi ve yürekten çalışmaları karşılıksız kalmaz.. Kenetlenme çalışması şart..

CHP cephesi sessiz ve derinden bir çalışmanın içerisindeydi. Şimdi ekip olarak ,gözle görülür çalışmaları ön plana çıkmaya başladı. CHP cephesinin de en büyük rakibi, kendilerinin kırılan ve küsen seçmenleri.Bu konuda da gözle görülür bir toparlanma olduğu ve seçmenlerin gönlünü alma ve kırgınlıkları ortadan kaldırma, çalışmalarının olduğu görülüyor. Muhammet Şaşmaz, kendi şahsi kişiliği ile farklı cenahlardan oy alma başarısını göstererek seçimi kazanmıştı. Bu seçimde de aynı performansı gösterebilecek mi yaşayıp, göreceğiz.. Ekiplerinin ve teşkilatlarının sahaya tam olarak ağırlık koymaları gerektiğini ve şu ana kadar zayıf kaldıklarını, yeni yeni hareketlendiklerini söyleyebilirim..

Beyhan Korkut cephesinde iddia var, umut var ve heyecan var. Özellikle genç kesimin ve bayanların desteği gözle görülüyor. Ak parti ve Mhp nin küskün seçmenlerinin sığındığı liman olmuş. Chp’nin küskünlerinden de DP’ye destek var. Sayın Korkut’a tavsiyem, istediği başarıyı yakalamak istiyorsa, tüm ekipleri ile sürekli sahada olmaları ve seçmenin yüreğine dokunmayı başarmalarıdır. Sert söylemlerin ve kavgacı profilin iş yapmadığının bilinciyle, siyasi söylemler geliştirmesini özellikle tavsiye ediyorum… Dalaman siyasetine renk ve heyecan kattı. Kendisi ve ekibinin sıcak ve samimi tavırları seçmene sirayet ederse, başarıyı yakalama şansına sahiptirler..

Sedat Kızıl adaylar içerisinde en mülayim bulunan ve saygı duyulan siyasetçi. Seveni çok fazla. Bu sevgi  ve saygının sandığa yansıyıp, yansımayacağını bilemem. Bunu ancak sandıklar açılınca göreceğiz. Doktor olarak çok sevilen sayın Kızıl, bakalım siyasetçi olarak bu sevgiyi oya dönüştürebilecek mi..? Uzun süre sahada olamadılar. Yeni yeni sahada çalışmaya ve seçmene dokunmaya başladılar. En büyük eksikleri bu oldu. Bu nedenle potansiyellerini tahmin etmek gerçekten de çok zor. Potansiyellerini söyleyemesem de oy verecek veya vermeyecek olan her kesimden insanın, saygı duyduğu bir başkan adayı olduğunu ,rahatlıkla söyleyebilirim. Henüz siyasete ısınamamış olması handikap gibi görünüyor. Biran önce Doktorluk ve memurluk etiketini üstünden atıp, siyasetçi havasına girmesini tavsiye ederim. Kendisinin bu konuda rahatlayıp, siyasetçi havasına bürünmesi ,eminim seçmen üzerinde de ciddi bir etki yaratacaktır. Siyasetçi özgüvenini yansıtabilir ve bu görüntüde sahada olursa, başarılı olması için hiçbir engeli yok. Ekiplerinin tam saha çalışması ve özellikle köyleri ihmal etmemesini tavsiye ederim…

Tüm adaylarımıza tavsiyem tutamayacakları sözleri vermesinler. Geçmişte verilen sözlerin tutulmamış olması,  bu konuda halkı hassaslaştırmış. Havalarda uçuşan projelere de halkın pek itibar ettiği yok. Halk adalet, eşitlik, insaniyetlik ve kurumsallaşmış bir yönetim anlayışı bekliyor. Ötekileştirmeden, partizanca tutuma girmeden, adil ve kucaklayıcı olmanızı bekliyor. Sürekli yazıyorum ve ifade ediyorum, bu seçimde partizanlıklar bitti. Milli ve Manevi değerlere sahip, vatansever ve kucaklayıcı olanlar kazanacaktır.. bu konunun altını da çizmiş olayım..

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı