Dalaman’a 1 Haziran’da uçuşlar başlıyor

Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Korona virüs salgını herkesin hayatını etkiledi.

Dünyanın her yerinde uluslararası zirveler, kongreler, eğitim faaliyetleri, spor organizasyonları, kültür ve turizm ziyaretleri, festivaller ve fuarlar ardı ardına iptal edildi.

Ortaca’da da “Tarladan Sofraya, Gocamandan Toruna” sloganıyla yapılması planlanan Slow Food Festivali iptal edildi.

Festivaller, yörenin turistik ve tarihi değerlerini, sanatsal yönünü ortaya çıkarmak ve tanıtmak için yapılırlar. Toplumların kültürel yapısını oluşturan en önemli unsurlardan biri geleneklerdir.

Elbette ilçe için bir gelenek haline gelen Ortaca Tarım, Çevre ve Turizm Festivali de salgın sürecinden nasibini aldı.

1992 yılında, rahmetli Kemal Şahin döneminde başlatılan çeyrek asırdır devam eden ve bölge için gelenek haline gelen etkinliğin Korona virüs salgını nedeniyle yapılamayacak olması üzüntü verici.

Korona virüs salgının bir geleneğin sürmesini engellemesinin yanı sıra bölge için ekonomik etkileri de büyük oldu. Turizm faaliyetleri durdu. Ülkenin ve bölgenin en önemli döviz kaynaklarından birisi olan turizm sektörü ağır yara aldı.

Bugünlerde turizmciler normalleşme planı çerçevesinde hazırlıklarını sürdürüyor. Turizmciler otellerini ve işletmelerini bakanlığın koyduğu kurallara uyarak yeni sürece hazır hale getirip sezonun geri kalanında faaliyetlerini sürdürmeyi amaçlıyor.

Sektör hazırlıklarını sürdürürken, turizmde havayolu taşımacılığının önemi ise inkar edilemez bir gerçek.

Özellikle toplu gezi turizminin yapılmaya başlandığı 1950’lerden bu yana önem kazanmış turizm-havayolu ilişkisi Dalaman Havalimanı’nın varlığı ile bölgemizde de etkisini gösteriyor.

Dalyan’ın yanı sıra Fethiye, Marmaris ve Bodrum’a turist taşıyan Dalaman Havalimanı’nda dış hat seferlerinin başlaması ile hareketlilik yaşanacağı düşünülüyor.

Dalaman’da iç hat seferleri ise 1 Haziran’da başlıyor.

Şimdilik günde 1 uçak olarak planlanan seferlerin kısa sürede artmasının yanı sıra dış hat seferlerinin başlayabilmesi içinde yoğun çaba harcanıyor.

Kontrollü başlayacak sezonun ardından butik otelleri ve villa turizmi ile Dalyan ön plana çıkar mı zaman gösterecek.

Yorum

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu