DALKO’ya büyük ödül

Uluslararası Altın Kalite Ödülü Dalyan’a geldi 

Dalyan Su Ürünleri Kooperatifi (DALKO), Türkiye’de farklı sektörlerden en iyi isimlerin belirlendiği 5. Uluslararası Altın Kalite Ödülleri’nde, ödül aldı.

Türkiye’de farklı sektörlerden en iyi isimlerin belirlendiği 5.Uluslararası Altın Kalite Ödülleri sahiplerini buldu. Etkinlikte, DALKO Uluslararası Kalite Ödülü’ne layık görüldü.

Kooperatifin böyle bir ödüle layık görülmesinin memnuniyet verici olduğunu söyleyen DALKO Başkanı Arif Yalılı, “İlerleyen yıllarda kurumumuz inşallah bu tarz ödülleri almaya devam eder. Geçmiş yıllarda daha önce de Uluslararası ödüller almıştık. Bu hem DALKO hem de ülke adına gurur verici bir başarı. Çalışmaya devam edeceğiz. DALKO bölge adına gerçekten çok önemli bir kurum, ayrıca bölgenin tanıtımı açısından da bu ödül bize ayrı bir gurur oldu. Önümüzdeki yıllarda üretimi daha da ileri taşımayı amaçlıyoruz.” diye konuştu.

“SAZLIKLAR 1 METREYE DÜŞTÜ”

DALKO’nun çevre konusunda duyarlı bir kurum olduğunu belirten Yalılı, “Kanallardan gelen pislikler Köyceğiz Gölü’ne doluyor. Bu kimin umurunda, ahkam kesmeye gelince herkes çevreci oluyor. Tekneciler bile bu durumun hala farkında değil. Sintinesini göle basıyor. 15 yıl önce 5 metre olan kamışlar, bugün 1 metreye düştü. Hala yerimizde sayıyoruz. Turizmde faaliyet gösteren 492 teknenin, elektrikli tekneye dönüşümü için ciddi bir çalışma var. İnşallah bir an önce sonuçlanır bu kanalın selameti ona bağlı. Bu konuda ne bakanlık ne de kurumlar finans hesabı yapmamalı ve gerekli desteği vermeliler. Bir an önce elektrikli tekneye geçiş yapılması lazım. DALKO’nun imkanları dahilinde Dalyan Kanalı’nda ve Köyceğiz Gölü’nde temizlik çalışmaları yapıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

KEFALİN KİLOSU 20 LİRA

Bölge ve ülke insanının ucuz balık yemesi için çalıştıklarını söyleyen DALKO Başkanı Arif Yalılı; “Kooperatifin şubelerinde kilosu 20 liradan kefal veriyoruz. Hamsinin kilosunun 70 liraya ulaştığı bir zamanda doğal bir ürünün 20-25 liraya verilmesi hiçbir yerde rastlanacak bir uygulama değil. Balık yumurtasının mumsuz olanları 100-200 lira arası satışa sunuluyor. Mumlular ise 300-500 lira arası toptan satış yapılıyor. İstanbul’da bizim kilosunu 400 liraya verdiğimiz balık yumurtası, bin 100 liraya alıcı buluyor.” dedi.

Yorum
Başa dön tuşu