Defne Yaprağı Geçim Kapısı Oldu

Gökbel Mahallesinde toplanan ve kilosu 11 liradan alıcı bulan Defne yaprakları, köylünün geçim kaynağı oldu.

İlaç, gıda, kimya, boya ve kozmetik sektörünün yanı sıra et yemeklerinde, balık konservelerinde, pilavda kullanılan Defne yaprağı, Ortaca’ya 11 kilometre mesafedeki 170 hane, 500 nüfuslu Gökbel Mahallesinde, geçim kaynağı oldu.

Orman İşletme Müdürlüğü tarafından Gökbel Mahallesi’nde, 3 yılda bir kesimine izin verilen Defne yaprağıyla köylüler aile bütçelerine katkı sağlıyor. Köylüler, günün ilk ışıkları ile birlikte Defne yaprağı toplamak için ormanlık alanlara gidiyor. Dik yamaç ve kayalıklar arasında toplanan Defne yapraklarını sırtlarında yola kadar indirip, kamyonet ve traktörlerine yükleyen köylüler, toplama merkezlerine taşıyor. Kilosu 11 liradan alıcı bulan Defne yaprakları, firmalar tarafından kurutulup, ayıklandıktan sonra başta Avrupa ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) ihraç edilmek üzere İzmir’e gönderiliyor.
Bu yıl Defne yaprağı miktarının geçmiş sezonlara göre az olduğunu belirten Gökbel Mahallesi Muhtarı Mehmet Aslanpay, “Mahallemizde yaşayanların büyük bölümü geçiminin bir kısmını orman ürünleri olan kekik, adaçayı ve defne yaprağı toplayarak karşılıyor. Bu yıl, Defne yaprağı kilosu 11 liradan alıcı buluyor. Bu rakamı duyduğumuzda sevinmiştik. Ancak, normalde bu yıl 25-30 ton Defne yaprağı hasadı beklerken ancak 16 ton toplayabildik.” dedi.
Yöredeki turistler de zaman zaman defne yaprağı ayıklamada, köylülere yardımcı oluyor.

– Süleyman İlter

Yorum

Başa dön tuşu