DEKAMER Uyardı: Kaplumbağaları Uzaktan Sevelim!

Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) deniz kaplumbağalarının elle beslenmemesi ve suda yanlarına yaklaşılmaması konusunda uyarılarda bulundu.

Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) deniz kaplumbağalarının elle beslenmemesi ve suda yanlarına yaklaşılmaması konusunda uyarılarda bulundu.

DEKAMER’in sosyal medya hesabından paylaşılan bir video ile yapılan bilgilendirmede deniz kaplumbağalarının uysal görünmelerine rağmen evcil olmadığının altı çizildi.

Yapılan paylaşımın özellikle ısırma şikayetlerinin olduğu yoğun turizm dönemi için aydınlatıcı olacağının belirtildiği açıklamada, deniz kaplumbağalarının elle beslenmemesi gerektiğine dikkat çekildi.

“Deniz kaplumbağalarını uzaktan sevgiyle izleyebilirsiniz” denilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi; “Deniz kaplumbağaları sevimli ve yumuşak huylu mizaçları, denizde uçarcasına süzülmeleri, denizlerin sağlığına işaret etmeleri gibi birçok özellikleriyle insanlar tarafından seviliyorlar. Bu özellikleri sayesinde insanlar sevmek, dokunmak, izlemek için yanlarına kolayca yaklaşabiliyorlar. Ancak unutmayın deniz kaplumbağaları da yaban hayvanı ve evcil değiller. Yaşadıkları habitatlar zaten yoğun baskı altında. Üreme döneminde milyonlarca turist denizde yüzüyor, binlerce tekne üzerlerinden geçiyor, hem aktif hem de hayalet ağlar etraflarını sarıyor. Bunların hepsi bu canlıların yaralanmalarına ve strese girmelerine yol açıyor. Fazla yaklaşmalar kaplumbağaların istemediği bir durum ve her ne kadar uysal görünseler de aslında çok rahatsız olabiliyorlar. Kendilerini koruma ihtiyacı hisseden hayvanlar bazen insanları ısırabiliyorlar. Unutmayın, kaplumbağaların çok güçlü çeneleri vardır. Bu nedenle bir deniz kaplumbağası gördüğünüzde korkmadan uzaktan sevgiyle izleyebilirsiniz. Lütfen yanlarına yaklaşmadan o harika anın keyfini çıkarın.”

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı